Trwa ładowanie...
d4y40zv

Rękopis teorii względności Einsteina na wystawie

d4y40zv
d4y40zv

Rękopis Alberta Einsteina , w którym w 1916 roku zapisał on ogólną teorię względności można od niedzieli oglądać w izraelskiej Akademii Nauk. Dokument zawiera 46 stron tekstu i formuł matematycznych. Każda strona prezentowana jest osobno w specjalnej gablocie.

Uczony podarował swoje rękopisy Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie z okazji inauguracji działalności uczelni w 1925 roku, jeszcze w Palestynie pod mandatem brytyjskim. Cztery lata wcześniej Einstein otrzymał nagrodę Nobla. Dokument prezentowany jest publicznie po raz pierwszy.

- To największe dzieło intelektualne Alberta Einsteina - podkreśla komisarz wystawy w Akademii Nauk Hanoch Gutfreund.
Zwraca uwagę na elegancki charakter pisma autora, poprawki, cytaty i uzupełnienia.
- Komentarze dodane na licznych stronach pokazują fundamentalne idee Einsteina , wyzwania, z którymi się mierzył, trudności, jakie napotkał - opisuje Gutfreund.

Każda strona prezentowana jest osobno w specjalnej gablocie o kontrolowanej temperaturze i wilgotności powietrza, tak aby zachować cenny dokument i uniknąć degradacji papieru i atramentu.

d4y40zv

Wystawa, zorganizowana z okazji jubileuszu izraelskiej Akademii Nauk, jest otwarta do 25 marca.

Einstein , który urodził się w rodzinie żydowskiej i musiał w 1933 roku opuścić nazistowskie Niemcy, sympatyzował z ruchem syjonistycznym jeszcze przez utworzeniem państwa żydowskiego w 1948 roku, choć pacyfistyczne przekonania sprawiały, że miał też do niego pewne zastrzeżenia.

W 1952 roku genialny uczony odrzucił ofertę, by zostać prezydentem Izraela, złożoną mu przez ówczesnego premiera kraju Dawida Ben Guriona.

d4y40zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj