Niedostępny na co dzień rękopis _ Pana Tadeusza_ Adama Mickiewicza wystawiony został w sobotę we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pierwsi zwiedzający weszli na wystawę w rytmie poloneza; w ten sposób rozpoczął się 2-dniowy Festiwal Pan Tadeusz Live.
Uroczyste otwarcie wystawy zgromadziło w sobotę przed teatrem tłum wrocławian. Zwiedzających witała przed wejściem orkiestra Śląskiego Okręgu Wojskowego w tradycyjnych XIX-wiecznych strojach. Tuż po godz. 11.00 wszyscy tanecznym krokiem, w rytm poloneza Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy, weszli do budynku teatru, gdzie wystawiono eksponat.
Czystopis _ Pana Tadeusza_ składa się z dwóch części. Jest to zeszycik małego formatu, w marmurkowej okładce, w którym są trzy pierwsze księgi i fragment czwartej. Reszta to 91 kart luzem, które oprawione są w album. I to wszystko stanowi całość - powiedziała PAP w sobotę kurator wystawy Małgorzata Orzeł z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Rękopis wystawiono w specjalnej gablocie, leżał otwarty na pierwszej księdze. Uważny czytelnik może dostrzec, że różni się on nieco od powszechnie znanej dziś wersji. Czystopis można łatwo odczytać. Ludzie pisali wtedy stosunkowo ładnie i wyraźnie. Ale sam Mickiewicz nie miał ładnego charakteru pisma, choć pisał czytelnie. Można wyraźnie przeczytać, że początek jest troszeczkę inny - dodała Orzeł.
Oprócz rękopisu zaprezentowana została także ozdobna, hebanowa szkatuła, wykonana w 1873r, specjalnie do przechowywania eksponatu. Zdobią ją wykonane na płytkach z kości słoniowej ilustracje scen epopei, autorstwa Juliusza Kossaka.
_ Pan Tadeusz_ jest własnością Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Szczegóły przechowywanie rękopisu, ze względu na jego wartość są objęte tajemnicą. Pracownicy dotykają go tylko w wyjątkowych przypadkach, zawsze w rękawiczkach i zawsze w klika osób.
Rękopis pokazywany jest tylko podczas dużych uroczystości rocznicowych. Ostatni raz prezentowano go we Wrocławiu w czerwcu 2007 r., w 190-lecie Zakładu. Jak zapowiedział w sobotę dyrektor placówki dr Adolf Juzwenko, za dwa lata eksponat będzie przeniesiony do nowo powstającego we wrocławskim rynku muzeum, gdzie będzie też szerzej udostępniony.
Oprócz rękopisu na wystawie prezentowane były m.in. najciekawsze edycje książki, od czerwca 1834 r., kiedy ukazał się pierwodruk. Kierowaliśmy się rzadkością egzemplarza i jego urodą, więc są tu głównie wydania ilustrowane i tłumaczenia. _ Pan Tadeusz bardzo inspirował, zwłaszcza grafików i dlatego mamy na wystawie też piękne ilustracje, ale i stroje z epoki_ - dodała Orzeł.