W halach farmy drobiu odbędzie się tegoroczna edycja Wystawy „Ręką Dzieło”, od 11 lat organizowana w podolsztyńskiej wsi Jonkowo – poinformowali organizatorzy Wystawy. Wernisaż zaplanowano na 16. grudnia.
Podczas wernisażu odbędzie się premiera pierwszego komiksu w języku warmińskim. Komiks zatytułowany Jek chłop łabóńdzia za bziołka wziół (Jak chłop łabędzia za żonę wziął), narysował Jarek Gach, wg. scenariusza Marcina Wakara, przy konsultacji gwarowej Edwarda Cyfusa.
Goście zobaczą ponadto instalacje przestrzenne Jacka Adamasa, ceramikę Sylwestra Mickiewicza, stalowo-kamienne rzeźby Pawła Pękalskiego. Po raz jedenasty wystąpi zespół Rajd Maszyn. Obrazem wideo będzie zarządzał VJ dr Antek Grzybek, a krakowski teatr Los Fuegos przedstawi swój projekt Light Show.
Z programem Fire Show wystąpią z kolei gwiazdy ostródzkiego Festiwalu Ognia grupa Exodus i trio tancerek Krople Ognia. Kolekcję mody przedstawi projektantka W.I.L.K., a przestrzeń ekspozycyjną wypełnią także dźwięki kapeli Projektu Terenowego Teatru Węgajty i kapeli Jazgotki. Zagra również zespół rockowy Shody z Markowa, a gościem specjalnym będzie Nigeryjczyk, grający tradycyjną muzykę afrykańską.
– Wbrew pozorom ten kurnik jest wspaniałym miejscem z mnóstwem bezcennych zalet. Począwszy od przemiłej gospodyni, Farmy Art-Styl, pani Marii Augustynowicz, przez ogrom miejsca ekspozycyjnego, ciepłego i pod dachem, na prowokująco zwisających z sufitu łańcuchach skończywszy – powiedział prezes Stowarzyszenia Ręką Dzieło i organizator imprezy, Piotr Romanowski.
– Wystawa Ręką Dzieło pokazuje dusze. To nasze odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Co robię na świecie? Dokąd idę? Wszyscy próbujemy na nie odpowiadać. Tak jak umiemy, po swojemu. Jednym z efektów tych poszukiwań, wiernym towarzyszem pytań jest tworzenie, Sztuka – podkreślił organizator.
Stawianie pytań to nowa idea twórców Wystawy.
– Aby tworzyć okazje do zadawania pytań i wspólnego ich rozważania: inaugurujemy dyskusyjny klub filozoficzny Sokrates Cafe, w którym, począwszy od Wystawy, co tydzień przez dwie godziny będziemy filozofować – wyjaśnił Romanowski.
Wystawa przyciąga tradycyjnie uznanych artystów, jak i rękodzielników amatorów, hobbystów oraz drobnych wytwórców. W zestawie prac, które zostaną pokazane 16. grudnia znajdą się kompozycje z kwiatów i suszonych nasion, produkty zielarskie, rzeźba, malarstwo, metaloplastyka, tkaniny artystyczne, sztuka użytkowa. Odbędzie się też kiermasz ozdób świątecznych, prezentów i drobiazgów.