Dziś do księgarń trafi książka Przed Bogiem autorstwa Stanisława Obirka.
Jeden z najbardziej znanych krytycznych komentatorów życia polskiego Kościoła, przedstawia swoje poglądy na polską religijność, hierarchię kościelną, a także mówi o przyczynach, które skłoniły go do rezygnacji z życia zakonnego i kapłaństwa.
– Wiara jest dla mnie ważniejsza niż zakon – mówi w Przed Bogiem Stanisław Obirek, były jezuita, który zdecydował się odejść z zakonu i we wrześniu zamieszkał poza jego murami.
W wywiadzie - rzece, jaki przeprowadzili z nim dziennikarze Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski, Obirek przedstawia swoje poglądy na temat polskiej religijności i Kościoła, kondycji rodzimego katolicyzmu, dialogu katolicko-żydowskim czy jakości życia zakonnego.
Obirek krytycznie komentował działania polskiego Episkopatu, choćby nieobecność biskupów w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika w Jedwabnem. Jego wypowiedzi jak ta, gdy w wywiadzie dla „Przekroju” nazwał Jana Pawła II ‘złotym cielcem’ polskiego Kościoła wzbudzały kontrowersje, i to nie tylko jego przełożonych.
Po śmierci Papieża Obirek powiedział dziennikowi „Le Soir” m.in. że odbiór nauczania Jana Pawła II przez zachodnich katolików nie jest tak jednoznaczny, jak bezkrytyczna jego akceptacja przez polskiego katolika. Wielu obserwatorów uważało, że Obirek wybrał niewłaściwy moment na krytykę papieża.
Posypały się kary m.in. zakaz prowadzenia zajęć w jezuickiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej w Krakowie. We wrześniu Obirek podjął decyzję, że po dwudziestu latach pracy w Kościele katolickim i zakonie jezuitów nie chce już głosić swoich poglądów ani jako kapłan, ani jako zakonnik.
Stanisław Obirek (ur. 1956 r.) studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie filozofię i teologię. W 1997 roku habilitował się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 roku wstąpił do zakonu jezuitów; w 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jest autorem książki Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi (2002). Interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym i możliwościami przezwyciężenia konfliktów cywilizacyjnych i kulturowych.
Przed Bogiem ukaże się nakładem wydawnictwa WAB.