Trwa ładowanie...
lalka
23-04-2010 13:36

Ręcznie zrobione lalki bohaterami bajek La Fontaine’a na wystawie w Pilźnie

Ręcznie zrobione lalki bohaterami bajek La Fontaine’a na wystawie w PilźnieŹródło: Inne
d2v090k
d2v090k

10 scen z bajek francuskiego pisarza Jeana de La Fontaine'a , z ręcznie wykonanymi lalkami przedstawiającymi bohaterów tych utworów, zaprezentowano w poniedziałek na wystawie „Bracia mniejsi” w Muzeum Lalek w Pilźnie.

Zofia Gągała-Bohaczyk, dyrektor Muzeum Lalek przy pracowni artystycznej w Pilźnie, gdzie wykonano lalki, wyjaśniła, że tytuł wystawy jest nawiązaniem do życia i filozofii św. Franciszka z Asyżu , który w zwierzętach widział braci człowieka. Tymczasem właśnie zwierzęta – obdarzone ludzkimi cechami – są bohaterami bajek Jeana de La Fontaine'a .

– Przywary, o których pisze Jean de La Fontaine w swoich bajkach, opisał już Ezop , a o podobnych cechach mówi też Biblia. I my jesteśmy tacy sami. Okazuje się jednak, że stykając się z morałami Jeana de La Fontaine'a , i to niezależnie od języka, narodowości czy miejsca na globie, uważamy, że te oczywiste prawdy dotyczą innych, a nie nas – zauważyła Zofia Gągała-Bohaczyk.

Bajki na pilźniejskiej wystawie przedstawione są w przestrzennej formie teatrzyków marionetkowych. Scenografią są otwarte olbrzymie książki, które symbolizują księgę życia. Z tych książek wychodzą do widza lalki zwierząt, przedstawiające bohaterów bajek Jeana de La Fontaine'a .

d2v090k

Do zorganizowania wystawy bajek przygotowano około 20 półmetrowej wysokości lalek.

Obok scen z bajek pokazano też oryginalne teatrzyki francuskie z przełomu XIX i XX wieku. Są to drewniane lub kartonowe niewielkie konstrukcje (np. daszek z bocznymi ściankami lub okienko), z kurtynami, sceną dla grających w nich lalek, oświetleniem. Teatrzyki te były ustawiane na podwyższeniu, np. na stole zasłoniętym suknem, za którym mogli się ukryć aktorzy poruszający lalkami.

Na wystawie znalazł się m.in. popularny do dziś we Francji teatrzyk typu Guignol – z pacynkami, oraz teatrzyk wykonany w 1900 roku w okolicach miejscowości Epinal, w którym występują 20-centymetrowe, tekturowe lalki, nienamalowane, lecz drukowane specjalną metodą. Nie zabrakło też bardzo popularnych w tym czasie we Francji teatrów cieni z lalkami papierowymi. Wraz z nimi zaprezentowano też odnalezione podczas renowacji tych teatrzyków fragmenty dokumentów z końca XIX wieku, którymi podklejone były figury.

Wystawa potrwa do końca stycznia. Ekspozycja francuskich bajek i teatrzyków jest drugą z cyklu prezentującego różne kraje Europy. Organizatorzy do prezentacji przygotowują zawsze bajki jednego autora. Były już bajki duńskie – Hansa Christiana Andersena . W przygotowaniu są bajki niemieckie – braci Grimm.

d2v090k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v090k