Trwa ładowanie...

Recepty na kulturę języka

Recepty na kulturę językaŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Akademia Świętokrzyska wprowadziła zakaz używania na terenie uczelni wulgaryzmów. Czy w ślad za nią pójdą inne polskie szkoły?

– Obniżyła się kultura języka. Dawni studenci tak nie przeklinali – mówi recepcjonistka jednego z poznańskich akademików.
Językoznawca prof. Bogdan Walczak przyznaje jej rację. Jednak według profesora powstrzymaniu fali słów uznanych powszechnie za nieprzyzwoite musi towarzyszyć powszechna społeczna dezaprobata. A o to trudniej.

W tym tygodniu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zainaugurował obchody Roku Języka Polskiego. Akademia Świętokrzyska, jako jedyna wyższa uczelnia w kraju, już uczciła to wydarzenie wprowadzając na terenie jednego z wydziałów zakaz używania wulgaryzmów. Wkrótce zakaz ten obejmie całą szkołę.

– Senat naszej uczelni nie będzie dyskutował na temat wprowadzenia takiej ustawy – mówi rzeczniczka Uniwersytetu Adama Mickiewicza Marzena Barańska-Sereda. Zaprzeczyła ona w ten sposób pogłoskom, iż poznański uniwersytet ma zamiar przyłączyć się do akcji zwalczania wulgaryzmów.

– Kto miałby egzekwować taki przepis? Czy policja, mająca dzisiaj prawo wlepić mandat za „kwieciste wiązanki”, mogłaby wejść na teren uczelni, aby przetrzepać kieszenie studenckie za nadużywanie „ozdobników”? – pyta Barańska-Sereda.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj