Trwa ładowanie...

Radosław Sikorski rozdaje wódkę i książki

Radosław Sikorski rozdaje wódkę i książkiŹródło: Jupiter Images
d18t0k3

Limitowane serie płyt z polskim jazzem lub muzyką Fryderyka Chopina, filmy wybitnych polskich twórców, a także jedna z naszych wódek w specjalnej ekskluzywnej butelce - to niektóre z nowych podarunków, jakie polscy dyplomaci będą wręczać podczas oficjalnych spotkań. MSZ postanowiło zmienić dotychczas przekazywane prezenty na takie, które lepiej promują nasz kraj.

Rozdawane do tej pory upominki, m.in. figurki, kalendarze i grafiki, nie podobały się szefowi naszej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu, który - jak opowiada PAP jego współpracownik - miał się zdenerwować, gdy zobaczył, co znajduje się w resortowym magazynie prezentów.

"Chcemy zastąpić archaiczne rzeczy, jakimś zestawem, który będzie miał oczywiście charakter symboliczny i drobny, ale będzie na pewno estetyczny" - powiedziała PAP dyrektor Biura rzecznika prasowego MSZ Alicja Rakowska.

d18t0k3

Prace nad przygotowaniem zestawów podarunkowych trwają w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Prezenty są dobierane w zależności od szczebla spotkania. Radosław Sikorski ma specjalne zestawy, które wręcza podczas rozmów z wysokimi przedstawicielami państw.

Szef MSZ zdecydował, że nie będzie wręczał grafik, czy bibelotów. Obdaruje za to m.in. książkami uznanych międzynarodowych autorów o historii Polski, czy filmami wybitnych twórców, np. Katyniem Andrzeja Wajdy. "Oczywiście to jest wszystko bardzo symboliczne, ale chodzi o to, żeby zachować poziom" - zaznacza Rakowska.

Wśród publikacji będzie można znaleźć The Polish Way o historii i kulturze polskiej autorstwa Adama Zamoyskiego lub Poland: A History tego samego autora. Sikorski zdecydował również, że będzie rozdawał płyty z polskim jazzem, a także, od czasu do czasu, wódkę żubrówkę. W magazynie z upominkami nie będzie już kalendarzy, mimo że zawierały one np. polskie symbole, czy zdjęcia naszych krajobrazów. Pracownicy MSZ uznali, że to zbyt sztampowy prezent rozdawany przy wielu okazjach przez firmy i organizacje.

W nowych zestawach podarunkowych znajdziemy np. specjalne pięciopłytowe wydanie płyt z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu naszych rodzimych sław: Janusza Olejniczaka, Krystiana Zimmermana i Rafała Blechacza. Wydawnictwa będą przygotowanie na specjalne zamówienie MSZ.

d18t0k3

"Na pewno ważny jest aspekt estetyczny, liczy się również opakowanie, jak to ma wyglądać, więc na pewno będzie to przygotowane pod nasze zamówienie" - mówi Rakowska.

Prezenty wręczane są przez ministra, jego zastępców, dyrektorów w MSZ, ambasadorów i innych niższych rangą dyplomatów podczas spotkań z przedstawicielami innych krajów.

"Minister widzi co przekazuje, niektóre rzeczy nie przypadły mu do gustu, uznał, że są one po prostu archaiczne. Wręczając prezenty nie miał poczucia, że daje coś rzeczywiście na poziomie i że w jakiś sposób się promujemy tym prezentem" - tłumaczy motywy wymiany upominków Raczyńska.

d18t0k3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18t0k3