Trwa ładowanie...

Pupilek Putina na cenzurowanym. Wszyscy odcinają się od Walerija Giergijewa

Rosyjski dyrygent od lat przyjaźni się z prezydentem Rosji i teraz płaci za to wysoką cenę. Największe sceny świata wezwały Walerija Giergijewa do potępienia wojny z Ukrainą. Maestro nie zdecydował się na ten krok, w związku z czym masowo zaczęto odwoływać koncerty pod jego batutą.

Walerij Giergijew w 2013 r. dyrygował koncert w Teatrze Wielkim w WarszawieWalerij Giergijew w 2013 r. dyrygował koncert w Teatrze Wielkim w WarszawieŹródło: PAP, fot: Jan Bogacz
d4gl3r8
d4gl3r8

Walerij Giergijew od lat 90. jest blisko Putina. Nieoficjalnie mówi się, że prezydent Rosji został ojcem chrzestnym dzieci dyrygenta. Ten publicznie okazywał swą lojalność m.in. popierając w 2014 r. aneksję Krymu. Gdy na rozkaz Władimira Putina 24 lutego rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę, maestro został wezwany przez współpracujące z nim filharmonie i teatry do potępienia zbrojnych działań. Nie zrobił tego, co spotkało się ze stanowczymi reakcjami największych scen muzycznych na całym świecie.

Już w piątek 25 lutego nowojorska Carnegie Hall odwołała koncert Giergiejewa z Filharmonikami Wiedeńskimi. Na scenie nie wystąpił też rosyjski pianista Denis Matsuev, również wspierający Putina.

Atak Rosji na Ukrainę. Po której stronie stoi Victor Orban? Ekspert wyjaśnia

Dalej kariera wybitnego rosyjskiego maestro, który rocznie dyrygował blisko 250 koncertami, posypała się jak domek z kart. Współpracę z Walerijem Giergijewem zerwała mediolańska La Scala oraz tamtejszy teatr operowy, filharmonie w Monachium i Rotterdamie, a także festiwal Baden Baden od lat goszczący u siebie Rosjanina. Jeśli dyrygent nie potępi wojny, odwołany zostanie również wrześniowy Gergiev Festival, zainicjowany i nazwany na cześć Rosjanina.

d4gl3r8

Również agencja menadżerska Felsner Artist ogłosiła, że nie reprezentuje już Giergiejewa. Warto zaznaczyć, że gdy rosyjski dyrygent popierał w kampanii wyborczej Putina, nie spotkały go za to żadne reperkusje.

Zresztą uwielbienie Giergiejewa wobec władzy nie jest bezinteresowne. Od 1988 r. dyrygent kieruje Teatrem Maryjskim w Petersburgu, który w ostatnich latach przeszedł ogromną rozbudowę, głównie za pieniądze z państwowych dotacji. Budowa pochłonęła ponad 21 mln rubli, a teatr zarządzany przez Giergiejewa stał się jednym z najdroższych obiektów kultury w całej Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gl3r8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4gl3r8