Trwa ładowanie...
d1evz2h
książka podróżnicza
17-05-2013 11:13

Przyznano Nagrody Magellana dla wydawców książek podróżniczych

Pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki  - w czwartek - przyznano Nagrody Magellana dla wydawców publikacji podróżniczych, przedstawiono tez raport, z którego wynika, że ten segment rynku wydawniczego przeżywa głęboki kryzys.

d1evz2h
d1evz2h

Pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki - w czwartek - przyznano Nagrody Magellana dla wydawców publikacji podróżniczych, przedstawiono tez raport, z którego wynika, że ten segment rynku wydawniczego przeżywa głęboki kryzys.

Redakcja "Magazynu Literackiego Książki" przyznała Nagrody Magellana dla najlepszych przewodników, atlasów, map i książek podróżniczych już po raz piąty. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych tytułów królują publikacje polskich autorów. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Rąpały przyznało 10 nagród głównych.

Nagroda za Wydarzenie Roku 2012 trafiła do Wydawnictwa Czarne za "odnowienie reportażu
literackiego, w istotny sposób przyczyniające się do renesansu zainteresowania gatunkiem w Polsce". Wśród "przewodników tekstowych" uhonorowano dwie publikacje: "Białoruś. Historia za miedzą" Andrzeja Kłopotowskiego (Bezdroża) oraz "Przewodnik po warszawskich blokowiskach" Jarosława Trybusia (Muzeum Powstania Warszawskiego)
, zaś za najlepszy przewodnik ilustrowany jury uznało książkę "Hiszpania.Przewodnik 3 w 1" (ExpressMap).

W kategorii "przewodnik dla aktywnych" nagroda przypadła publikacji "Rodzinne szlaki rowerowe w Górach Świętokrzyskich" Sylwii Skuty (Amart Media i Regionalna Organizacja Turystyczna), a spośród atlasów turystycznych uhonorowano "Polskę. Atlas samochodowy 1:250 000" (ExpressMap).

W kategorii "mapa i plan turystyczny" bezkonkurencyjne okazały się "Najwyższe szczyty Turcji 1: 100 000" (terraQuest), a za najlepszą książkę podróżniczą uznano opowieść "Przez dziki Wschód" Tomasza Grzywaczewskiego (Wydawnictwo Literackie).

d1evz2h

Publikacja "Architectourism. Hiszpania" Bartosza Haducha i Michała Haducha (Wydawnictwo Zoco) otrzymała nagrodę w kategorii "album", a nagroda w kategorii "przewodnik dla dzieci" przypadła publikacji Aleksandry i Daniela Mizielińskich "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" (Dwie Siostry).

Przyznano również dwa wyróżnienia specjalne dla podróżników, którzy "wytrwale rozbudzają pasję podróżowania, a swymi opowieściami potrafią zaintrygować i wyzwalają chęć odwiedzenia niezwykłych miejsc" - otrzymali je polarnik Marek Kamiński oraz para podróżników, fotografów i dziennikarzy, Anna i Krzysztof Kobusowie.

Podczas uroczystości ogłoszenia nazwisk laureatów Magellana ogłoszono raport na temat rynku książki turystycznej. Jego autor, Łukasz Gołębiewski, podkreśla, że ostatnim rokiem, gdy ten segment rynku wydawniczego cieszył się z dobrej koniunktury, był rok 2008."Od tamtej pory jest tylko gorzej" - pisze Gołębiewski.

W 2012 roku łączna wartość oferty książki turystycznej spadła w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,4 proc. i zamknęła się wartością 65,3 mln zł, podczas gdy w rekordowym 2008 roku było to 94, 3 mln. zł. W ciągu czterech lat rynek polskiej książki turystycznej skurczył się aż o 31 proc.

Gołębiewski uważa, że przyczyny takiego stanu rzeczy to po pierwsze globalny kryzys, ale też fakt, że podróżnicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych i informacji dostępnych w internecie. Liderem na polskim rynku publikacji podróżniczych jest Pascal, który w 2012 roku miał 37 proc. udziałów w rynku pod względem wartości sprzedaży i 39 proc. pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy.

d1evz2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1evz2h