Trwa ładowanie...
dgu08q9
dgu08q9

Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt poinformował o przyznaniu Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla tłumaczy literatury. Tegorocznymi laureatami zostali: Maria Przybyłowska oraz Olaf Kuehn.

Nagrody są wyrazem uznania za wybitne tłumaczenia oraz działalność na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami - napisano w oświadczeniu Instytutu. Każdy z wyróżnionych otrzyma 10 tysięcy euro. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 czerwca w Krakowie.

84-letni Karl Dedecius jest założycielem Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Utworzona w 1980 roku placówka przyczyniła się w istotny sposób do popularyzacji polskiej literatury w Niemczech. Pochodzący z Łodzi Dedecius przetłumaczył na język niemiecki kilkadziesiąt polskich utworów.

Maria Przybyłowska tłumaczy literaturę niemieckiego obszaru językowego od 30 lat. Jest autorką przekładów Siegfrieda Lenza, Eliasa Canettiego, Horsta Bienka. Olaf Kuehn tłumaczy polskich klasyków XIX w. - Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, a także dorobek przedstawicieli młodego pokolenia pisarzy: książka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Doroty Masłowskiej w tłumaczeniu Kuehna odniosła w Niemczech sukces.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj