Trwa ładowanie...

Przyznano nagrody im. Astrid Lindgren

Przyznano nagrody im. Astrid LindgrenŹródło: Inne
dbtug36
dbtug36

W poniedziałek rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu na literaturę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren . To nowa nagroda literacka firmowana przez fundację Cała Polska czyta dzieciom, znanej z promowania głośnego czytania najmłodszym.

– Kampania Cała Polska czyta dzieciom przekonała wielu dorosłych, że dzieciom należy czytać. Coraz częściej jednak padało pytanie „Co czytać? Jakie wybrać książki?”. Konkurs im. Astrid Lindgren jest próbą odpowiedzi na to pytanie, promocją polskiej literatury dla dzieci – powiedział Grzegorz Leszczyński, krytyk literacki, członek jury.

Na konkurs nadesłano niemal tysiąc prac. Wśród laureatów są zarówno twórcy początkujący, jak i ci już uznani (m.in. Anna Onichimowska czy Barbara Kosmowska ).

dbtug36

– Odnoszę wrażenie, że w Polsce stopniowo zmienia się stosunek do dzieci i ich pozycji w społeczeństwie – mówiła przewodnicząca jury Joanna Papuzińska .
– W pracach konkursowych dzieci traktowane są z szacunkiem, nie spotkałam się z topornym dydaktyzmem spod znaku króla Ćwieczka. Silnym akcentem wśród konkursowych prac było to, co można by nazwać pedagogiką cierpienia - pisano o chorobach i śmierci, samotności dziecka. Ten nurt literacki zauważalnie nasila się zresztą na całym świecie – powiedziała jurorka.

– Okazało się, że najtrudniej pisać dla najmłodszych dzieci – zauważył Grzegorz Leszczyński.
W kategorii poniżej lat sześciu nie przyznano pierwszej nagrody. Miejsce drugie – ex aequo – otrzymały Renata Piątkowska z Bielska Białej za zbiór opowiadań o sześcioletnim Piotrusiu pt. Na wszystko jest sposób oraz Barbara Wilk-Stępniak z Krakowa za Tulisię - opowieść o tajemniczych związkach ludzi i przedmiotów.

W kategorii książek dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat I nagrodę dostała Wanda Pierelotkin z Warszawy za powieść pt. Ala Betka o szkole, w której zdarzają się cuda. Drugie miejsce zajęła Anna Onichimowska za książkę Dzień czekolady opowiadającą o dwójce dzieci zmagających się ze zbyt trudnymi dla ich wieku problemami.

W kategorii wiekowej 10-14 lat pierwsze miejsce zajęła Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej o rozpieszczonej jedynaczce, która musi stawić czoła rozwodowi rodziców, a drugie - książka Dostaliśmy po dziecku Ewy Grętkiewicz z Konina o nastolatkach, którzy przez tydzień muszą zaopiekować się małymi braćmi.

*Wartość pierwszej nagrody wyniosła 15 tys. zł., drugiej – 10 tys. zł. * Konkurs im. Astrid Lindgren będzie organizowany regularnie, co dwa lub co trzy lata.

dbtug36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbtug36