Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:29

Przyznano Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego

Przyznano Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana ParandowskiegoŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

– Postać Jerzego Kłoczowskiego, jako historyka, społecznika i człowieka nadaje blasku naszemu społeczeństwu i dowodzi, że etos uczonego nie zginął – powiedział prof. Jerzy Samsonowicz podczas uroczystości wręczenia Profesorowi Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.

Jak poinformował prezes Polskiego PEN Clubu Władysław Bartoszewski nagroda przyznawana jest od 1988 roku za twórczość - w duchu dzieła Jana Parandowskiego. Wśród znakomitości, które dotychczas ją otrzymały Bartoszewski wymienił Jerzego Turowicza, Leszka Kołakowskiego, Jan Józef Szczepańskiego, Tadeusza Konwickiego.

W wygłoszonej podczas uroczystego posiedzenia PEN Clubu laudacji prof. Henryk Samsonowicz powiedział, że człowiek jest tym szczególnym gatunkiem, który dobrze się czuje w wielu wspólnotach, od wspólnoty wiary, teologii i solidarności ogólnoludzkiej, aż po najwęższe - rodzinne.

– Nieprzemijającą zasługą Jerzego Kłoczowskiego jest ukazanie - jaką rolę w tej piramidzie wspólnot pełniła ta część Europy w której znajdujemy się my, Polacy – podkreślił.

Dziękując za przyznanie mu przez PEN Club nagrody prof. Jerzy Kłoczowski powiedział, że ceni ją sobie szczególnie.
– Na mapie intelektualnej Polski, Europy czy Świata zawsze obserwowaliśmy niezależność tego środowiska i nagroda, która stąd wychodzi jest specjalnie ważna – podkreślił.

dgu08q9

Powiedział też, że jego satysfakcja jest tym większa, że patron tej nagrody jest szczególnie wielkim człowiekiem i miejsce jego w walce o polską kulturę jest zupełnie wyjątkowe. Przypomniał, że Parandowski był prezesem Polskiego PEN Clubu przez 35 lat.

"Jest to jedna z największych rzeczy, która mogła mnie spotkać" - dodał Kłoczowski dziękując za otrzymane wyróżnienie.

Fragmenty utworów Jana Parandowskiego odczytała Joanna Szczepkowska, jak przypomniał W. Bartoszewski - wnuczka J.Parandowskiego.

Jerzy Kłoczowski był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Jest historykiem. Profesorem zwyczajny. Wykładowcą Uniwersytetu Lubelskiego i wielu uczelni zagranicznych w tym Oxfordu i Sorbony. Od 1957 roku jest kierownikiem Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce.

Od 1991 dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Prof. Kłoczkowski jest także przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Od 1956 roku członkiem - założycielem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W latach 1984-1985 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Jest autorem i redaktorem około 600 publikacji z zakresu historii.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj