Trwa ładowanie...

Przyznano nagrodę im. Kallimacha

Przyznano nagrodę im. KallimachaŹródło: Inne
d1tmd3v
d1tmd3v

Autorzy podręczników i wydawcy zostali wyróżnieni Nagrodą im. Filipa Kallimacha, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji przez redakcję Magazynu Literackiego „Książki”.

Nagrody wręczono w Kielcach, podczas konferencji "Nowa szkoła - nowe podręczniki", która odbyła się w ramach XIV Targów Edukacyjnych EDUKACJA 2009.

Wyróżniono Joannę Białobrzeską z wydawnictwa Didasko, autorkę podręczników m.in. do nauczania przedszkolnego i zintegrowanego Od A do Z oraz Agnieszkę Kłakównę z Wydawnictwa Edukacyjnego, współautorkę cyklu podręczników To lubię! do nauczania języka polskiego.

Doceniono także autora książek do biologii, Waldemara Lewińskiego z wydawnictwa Operon, inicjatora Targów Książki Edukacyjnej EDUKACJA XXI Andrzeja Pieniaka oraz autorkę podręczników do nauczania fizyki Barbarę Sagnowską z wydawnictwa Zamkor.

Laureatami nagrody im. Kallimacha został także zespół autorski cyklu podręczników do nauczania zintegrowanego Wesoła szkoła, wydawanego od 2000 roku przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

d1tmd3v

Jak powiedziała polonistka, autorka zeszytów Wesołej szkoły dla klas II i III, Hanna Dobrowolska, na sukces serii złożył się profesjonalizm całego zespołu autorskiego - metodyków i nauczycieli, w sumie 17 osób - i utrzymywany przez cały czas bliski kontakt ze szkołą.

- Jeżeli jest autentyczna zbieżność myślenia, celów i widzenia adresata, wówczas przy kompetencjach tak szerokiego zespołu autorów udaje się nadążać za bieżącymi potrzebami edukacyjnymi dziecka i ułatwiać życie nauczycielom - uznała Dobrowolska.

Była to pierwsza edycja nagród edukacyjnych przyznawanych przez „Nowe Książki” dla osób, które w szczególny sposób zapisały się na kartach polskiej oświaty.

Patronem nagrody jest XV-wieczny włoski humanista i pisarz, wykładowca Akademii Krakowskiej i nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka.

d1tmd3v

Uczestnicy konferencji - wydawcy podręczników, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele wyższych uczelni pedagogicznych - zwracali uwagę na zagrożenia dla nauczycieli, wydawców i uczniów, które wynikają z reformy programowej szkolnictwa podstawowego i gimnazjów, przewidywanych na jesień 2009 roku.

Podkreślali konieczność dostosowania podręczników do aktualnych potrzeb uczniów.Obawiają się, że uczenie siedmiolatków z książek przystosowanych dla młodszych dzieci - zgodnie z planami reformy, która może umożliwić posyłanie do szkół sześciolatków - spowoduje cofnięcie w edukacji starszych.

- Nauczyciel powinien mieć możliwość wyboru podręczników przystosowanych do nowego programu, jeżeli w klasie ma więcej sześciolatków, i tych trudniejszych, jeżeli w klasie jest więcej starszych dzieci - powiedziała prof. Jadwiga Hanisz, jedna z autorek Wesołej szkoły.

Na rozpoczętych w środę targach EDUKACJA 2009 prezentuje się 160 wystawców z Polski i zagranicy - wydawców podręczników, producentów pomocy naukowych, szkół średnich i uczelni wyższych. Podczas targów o problemach polskich szkół dyskutują kuratorzy, dyrektorzy szkół i nauczyciele. Uczniowie mogą wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, m.in. językowych i ekonomicznych.

d1tmd3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tmd3v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj