Trwa ładowanie...
d2dx1s4

Przyznano doroczne nagrody Przeglądu Prawosławnego

d2dx1s4
d2dx1s4

Działalność na rzecz poszkodowanych w wyniku katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, praca naukowa z dziedziny teologii, historii i literaturoznawstwa oraz popularyzacja wiedzy o prawosławiu wyróżnione zostały tegorocznymi nagrodami im. księcia Konstantego Ostrogskiego.

Przyznała je po raz 21. redakcja wydawanego w Białymstoku miesięcznika Przegląd Prawosławny. Siedmiu tegorocznych laureatów, m.in. duchownych, naukowców i publicystów z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Serbii i Polski wybrała obradująca w sobotę kapituła wyróżnienia.

Nagroda im. księcia Ostrogskiego przyznawana jest za zasługi dla prawosławia, zwłaszcza w dziedzinie kultury, myśli i duchowości prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan.

Tegoroczni laureaci, to Jurij Andrejew i ojciec Nikołaj Jakuszyn z Ukrainy, ojciec Władimir Kozak z Białorusi, prof. Walery Aleksiejew z Rosji, prof. Dragisza Bojović z Serbii oraz Polacy: Jarosław Charkiewicz i Grzegorz Jacek Pelica.

Inżynier Jurij Andrejew, w kwietniu 1986 roku, gdy doszło do katastrofy, był kierownikiem zmiany w czwartym bloku elektrowni w Czarnobylu. Potem, w skrajnie trudnych warunkach, likwidował skutki radioaktywnego wybuchu. Obecnie jest prezesem związku "Czarnobyl Ukrainy", który opiekuje się ofiarami katastrofy, proponując im pomoc medyczną, materialną i duchową.

d2dx1s4

Ojciec Nikołaj Jakuszyn w elektrowni pracował jako ślusarz. Po powrocie do Czarnobyla osób wysiedlonych z tamtych terenów po katastrofie, przyjął święcenia kapłańskie i podjął służbę jako duchowny w czarnobylskiej cerkwi św. Eliasza. Żyje tam jak asceta - podkreśliła w komunikacie kapituła nagrody.

Ojciec Władimir Kozak zaangażował się w pomoc ofiarom Czarnobyla na Białorusi, m.in. w ramach akcji "Dzieci Czarnobyla". Prof. Walery Aleksiejew z Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie, od piętnastu lat, czyli od założenia kieruje, Fundacją Jedności Prawosławnych Narodów, aktywnie wspierającą Cerkiew w misji odrodzenia wiary i kultury rosyjskiego narodu. Prof. Dragisza Bojović jest specjalistą od starej literatury serbskiej i jednym z pierwszych jej badaczy z teologicznego punktu widzenia.

Jarosław Charkiewicz, sekretarz wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej jest autorem i tłumaczem około dwudziestu książek dotyczących prawosławia, na przykład publikacji Męczennicy XX wieku. "Pracuje z rozmachem, niezwykle wydajnie, przybliżając prawosławnym w Polsce wartościowe prace teologiczne i historyczne" - podkreśliła kapituła.

Grzegorz Jacek Pelica, doktor nauk historycznych i nauczyciel w liceum w Łęcznej, zajmuje się burzliwymi dziejami prawosławia na Lubelszczyźnie. Także na łamach Przeglądu Prawosławnego, gdzie pisał m.in. o akcji burzenia cerkwi w 1938 roku. Patron nagrody, książę Konstanty Ostrogski (1526-1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami (w sumie ponad sześćset świątyń).

d2dx1s4

W siedzibie rodu - Ostrogu - stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej prawosławne centrum oświatowo-kulturalne. Trzonem tego centrum stała się Akademia Ostrogska i drukarnia. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim. Z tego powodu w minionych latach wśród laureatów nagrody znalazły się także osoby innych wyznań, propagujące ekumenizm.

Kapituła nagrody związana jest z redakcją Przeglądu Prawosławnego, jedynego takiego pisma w Polsce. Pismo wydaje Fundacja im. Księcia Ostrogskiego.

Nagrody przyznane w styczniu, wręczane są w ciągu roku. W ostatnich latach m.in. w czasie Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej, odbywających się w maju w Hajnówce (Podlaskie).

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj