Trwa ładowanie...
poezja
23 kwietnia 2010, 13:25

Przyjdź pokrzyczeć na poetów

Zjawisko artystyczne o nazwie slam na dobre zagościło w Polsce. To skrzyżowanie poezji i performance robi w naszym kraju zawrotną karierę.

Przyjdź pokrzyczeć na poetówŹródło: Inne
d3mj2im
d3mj2im

Gatunek ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się tym, że uczestnik przez trzy minuty ma okazję zaprezentowania swej twórczości bez użycia rekwizytów, ani instrumentów muzycznych. W tym czasie przypatrująca się występowi publiczność może, a wręcz powinna, żywo reagować na to, co dzieje się na scenie.

„- Na spotkaniach slamowych można usłyszeć rozmaitych wykonawców, wśród nich hiphopowców i posthipisów. Świetna poezja liryczna, satyra albo wiersze protestu mieszają się z grafomanią” - mówi Arthur Barys, który wraz z Bohdanem Piaseckim organizuje slamy w Warszawie. – „Wiele slamowych utworów sprawdza się tylko na scenie, w autorskim wykonaniu. Zamieszczone w Internecie czy wydrukowane w tomikach tracą blask”.

Także publiczność stanowi jury konkursu i jej decyzją wybierany jest zwycięzca spotkania. Takie akcje miały już miejsce w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Tomaszowie Mazowieckim i Katowicach. Większośc z nich organizowana jest nieregularnie.

„- Slam daje okazję do sprawdzenia, ile warte są teksty, które piszę. Mówię "teksty", bo dopiero obserwując reakcje publiczności, przekonuję się, czy moja twórczość ma coś wspólnego z poezją. Slam jest według mnie najlepszą formą prezentacji wierszy - dla autora nie ma nic cenniejszego niż bezpośredni kontakt z odbiorcą" - uważa Wojtek Cichoń, zwycięzca ostatniego slamu. Cichoń jest również wykonawcą hiphopowym.

W stolicy trwają poszukiwania miejsca, w którym stale mogłyby się odbywać takie akcje.
Szczegółowe informacje o kolejnych edycjach slamu na oficjalnej jej stronie free.art.pl/slam

d3mj2im
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mj2im

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj