Trwa ładowanie...
d3qyipp
filozofia
23-04-2010 13:57

Przybornik filozofa trafił do księgarń

d3qyipp
d3qyipp

Filozofia jako nauka, która prostym językiem opowiada o najtrudniejszych sprawach to temat popularnonaukowej książki pt. Przybornik filozofa Juliana Baggini i Petera S. Fosla . Publikacja pojawiła się właśnie w polskich księgarniach.

- W Polsce przyjęło się, że filozofia to jest bujanie w obłokach i myślenie o niebieskich migdałach. Mówi się przecież: nie filozofuj, tylko weź się do roboty. Tymczasem istotą filozofii jest mówienie o rzeczach najtrudniejszych w prosty, jasny i zrozumiały sposób - powiedział podczas promocji książki Jarosław Marek Spychała, twórca i wykładowca Akademii Filozoficznej Lego-logos w Warszawie.

Jak przekonywał w książce, w której znajdują się takie pojęcia, jak np. tautologia, dedukcja z indukcją czy różnica między wiedzą a priori i a posteriori, czytelnik odnajdzie szereg przykładów, które praktycznie i bezpośrednio dotyczą życia każdego z nas.

- To jest największa wartość tej publikacji. Np. o podstawowych narzędziach argumentacji: formułowaniu poprawnych twierdzeń, ich uzasadnianiu, wyłapywaniu błędów logicznych w tezach przeciwnika mówi się w odwołaniu do życiowych sytuacji - zauważył Spychała.

d3qyipp

- I o to chodzi. By filozofia była żywą nauką, a nie tylko domeną starszych panów w okularach, z brodami i w kłębach dymu z fajek - dodał.

Spychała podkreślił, że wysoką merytoryczną jakość książki gwarantują autorzy: Baggini (brytyjski popularyzator filozofii m.in. w BBC) i Fosl (profesor filozofii w Transylvania University w USA), którzy są wykształceni w duchu anglosaskiej szkoły filozofowania.
- Tam już od wieków, czasów m.in. Johna Locke'a i Davida Hume'a , kładzie się nacisk na to, by filozofia była uprawiana w jasny i precyzyjny sposób - zaznaczył.

Spychała przywołał też ich słowa. Według autorów książki, sztuka uprawiania filozofii, podobnie jak sztuka uprawiania chirurgii, wymaga mistrzowskiego opanowania określonej dziedziny wiedzy, ale również nabrania precyzji i zręczności w posługiwaniu się zestawem instrumentów czy narzędzi. Przybornik filozofa można uważać za pewien zbiór takich właśnie narzędzi.

Książka ma sześć rozdziałów: podstawowe narzędzia argumentacji (m.in. przesłanki i wnioski, obalenie, pewność a prawdopodobieństwo), dalsze narzędzia argumentacji (dialektyka, analogie, dźwignie wyobraźni), narzędzia oceny (fałszywa dychotomia, widły Hume'a , paradoksy), narzędzia rozróżniania pojęciowego (wynikanie i implikacja, obiektywne i subiektywne, sens i znaczenie), narzędzia krytyki radykalnej (krytyka feministyczna, nietzscheańska krytyka kultury chrześcijańsko-platońskiej, sartre'owska krytyka złej wiary), narzędzia u kresu (przekonania bazowe, doświadczenie mistyczne i objawienie, sceptycyzm).

d3qyipp

Wydawca Przybornik filozofa , którym jest Instytut Wydawniczy PAX w Warszawie, obiecuje, że każdy kto przeczyta książkę, będzie wiedział m.in. jak uniknąć błędów w rozumowaniu.
- Czy wyjątek naprawdę potwierdza regułę? Czym różni się argumentacja od wyjaśniania? Dlaczego niektóre rzeczy nie mieszczą nam się w głowie? Co można obciąć brzytwą Ockhama? Ta książka, jako kompendium filozofii pomaga na te i podobne pytania odpowiedzieć - powiedziała Mirosława Łomnicka z Instytutu Wydawniczego PAX.

Książce Przybornik filozofa towarzyszy także podobna publikacja pt. Przybornik etyka tych samych autorów, którzy przybliżają w niej z kolei fundamentalne pojęcia, metody i koncepcje funkcjonujące w etyce.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj