Trwa ładowanie...
natura
23-08-2010 14:06

Przewodnik po falach

Przewodnik po falachŹródło: materiały prasowe wydawcy
ddubx00
ddubx00

Fala poprzeczna przypomina ruchy węża, a podłużna kojarzy się z ruchem, jaki wykonuje dżdżownica – mówi Gavin Pretor-Pinney, brytyjski pisarz i naukowiec, dotychczas znany jako miłośnik chmur.

Fale niosą ze sobą regularny rytm, który nas uspokaja – mówi Gavin Pretor-Pinney, wyjaśniając, skąd wzięła się jego fascynacja naukową interpretacją falowania morza. W książce The Wave Watcher’s Companion: From Ocean Waves to Light Waves via Shock Waves, Stadium Waves, and All the Rest of Life’s Undulations analizuje mechanizmy fizyczne kryjące się za ruchami falowymi wszelkich kategorii.

Pisze pan, że ,,nie ma czegoś takiego jak całkowicie gładkie morze”. Jak to wyjaśnić?

Gavin Pretor-Pinney: Morze zawsze jest w ruchu, nawet gdy nie ma wiatru. Gdy nad powierzchnią wody wieje wiatr, powstają na niej drobne zmarszczki, nie wyższe niż dwa centymetry. Energia wiatru jest przekazywana wodzie. Im silniejszy wiatr, im dłużej wieje i im większy obszar obejmuje, tym wyższe powstają fale. Ale kiedy sztorm słabnie i wiatr zamiera, fale nie zanikają i rozpoczynają własne życie. Powstaje tzw. martwa fala, która może dotrzeć nawet do bardzo odległych obszarów.

Lori Kozlowski

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj