Trwa ładowanie...
łódź
23 kwietnia 2010, 13:33

Przenoszenie książek w Łodzi

Przenoszenie książek w ŁodziŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęli przenoszenie księgozbioru ze starego budynku biblioteki do nowego. Na początek ma być przeniesionych 200 tys. książek. Docelowo nowy gmach biblioteki ma pomieścić ich 700 tys. – poinformowała dyrektor BUŁ Maria Wrocławska.

Dodała, że przeprowadzka książek ma być zakończona jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

W Łodzi dobiegła końca budowa nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Nową bibliotekę dobudowano do starej, a koszt inwestycji, która trwała blisko trzy lata wyniósł ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodziły z kasy ówczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W starej części biblioteki ciągle są czynne czytelnie. Bez zmian pozostają działy: ikonografia, kartografia, stare druki, rękopisy, sekcja muzykaliów. Nie zmieni się tam także system pracy – wciąż będzie można korzystać z katalogu alfabetycznego w drewnianych szufladkach.

W nowym budynku większość książek będzie dostępna dla czytelników na półkach. Część z nich (ok. 100 tys.) znajdzie się w magazynie, skąd będą podawane przez bibliotekarza.

d113obt

Woluminy wolno stojące będą zabezpieczone przed zniszczeniem i kradzieżą.

– Wszystkie książki zostaną opatrzone chipami radiowymi, a zbiorem „zaopiekuje się” system radiowy. Przy wyjściach ustawimy bramki, które będą reagować, gdy książka nie zostanie formalnie wypożyczona. Do tej pory „oczipowaliśmy” 44 tys. książek – powiedziała Wrocławska. Dzięki systemowi radiowemu czytelnicy będą mogli samodzielnie wypożyczać książki. Na każdym piętrze jest tzw. urządzenie self-checkowe. Czytnik ma postać karty formatu A4, nie widać go, gdyż jest ukryty pod szklaną płytą. Czytelnik położy tam stos książek i identyfikuje się swoją kartą biblioteczną. Kiedy system go rozpozna, od razu rejestruje książki na jego koncie jako wypożyczone.

Kolejnym udogodnieniem jest wrzutnia. Czytelnicy nie będą musieli już stać w kolejkach. Wystarczy, że przez jedno z trzech okienek wrzucą pożyczone książki, które następnie zjadą po pochylni do specjalnego kosza. Tam będą rozpoznane i odstawione przez pracownika na miejsce, a tym samym zdjęte z konta.

Nowy gmach został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na każdym piętrze znajdują się otwarte, bez drzwi i ścian, czytelnie z dostępem do komputerów, a także sale wykładowe.

Nie wszystkie książki znajdą się w nowej bibliotece. Trafią tam tylko wyselekcjonowane spośród najnowszych, czyli skatalogowanych od 1998 r.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj