Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęli przenoszenie księgozbioru ze starego budynku biblioteki do nowego. Na początek ma być przeniesionych 200 tys. książek. Docelowo nowy gmach biblioteki ma pomieścić ich 700 tys. – poinformowała dyrektor BUŁ Maria Wrocławska.
Dodała, że przeprowadzka książek ma być zakończona jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
W Łodzi dobiegła końca budowa nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Nową bibliotekę dobudowano do starej, a koszt inwestycji, która trwała blisko trzy lata wyniósł ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodziły z kasy ówczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W starej części biblioteki ciągle są czynne czytelnie. Bez zmian pozostają działy: ikonografia, kartografia, stare druki, rękopisy, sekcja muzykaliów. Nie zmieni się tam także system pracy – wciąż będzie można korzystać z katalogu alfabetycznego w drewnianych szufladkach.
W nowym budynku większość książek będzie dostępna dla czytelników na półkach. Część z nich (ok. 100 tys.) znajdzie się w magazynie, skąd będą podawane przez bibliotekarza.
Woluminy wolno stojące będą zabezpieczone przed zniszczeniem i kradzieżą.
– Wszystkie książki zostaną opatrzone chipami radiowymi, a zbiorem „zaopiekuje się” system radiowy. Przy wyjściach ustawimy bramki, które będą reagować, gdy książka nie zostanie formalnie wypożyczona. Do tej pory „oczipowaliśmy” 44 tys. książek – powiedziała Wrocławska. Dzięki systemowi radiowemu czytelnicy będą mogli samodzielnie wypożyczać książki. Na każdym piętrze jest tzw. urządzenie self-checkowe. Czytnik ma postać karty formatu A4, nie widać go, gdyż jest ukryty pod szklaną płytą. Czytelnik położy tam stos książek i identyfikuje się swoją kartą biblioteczną. Kiedy system go rozpozna, od razu rejestruje książki na jego koncie jako wypożyczone.
Kolejnym udogodnieniem jest wrzutnia. Czytelnicy nie będą musieli już stać w kolejkach. Wystarczy, że przez jedno z trzech okienek wrzucą pożyczone książki, które następnie zjadą po pochylni do specjalnego kosza. Tam będą rozpoznane i odstawione przez pracownika na miejsce, a tym samym zdjęte z konta.
Nowy gmach został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na każdym piętrze znajdują się otwarte, bez drzwi i ścian, czytelnie z dostępem do komputerów, a także sale wykładowe.
Nie wszystkie książki znajdą się w nowej bibliotece. Trafią tam tylko wyselekcjonowane spośród najnowszych, czyli skatalogowanych od 1998 r.