Trwa ładowanie...

Przemyśleć europejską literaturę

Przemyśleć europejską literaturęŹródło: Inne
d4h0ndl
d4h0ndl

„Europie nie udało się przemyśleć własnej literatury jako historycznej jedności i nigdy nie przestanę powtarzać, że to właśnie jest jej intelektualną porażką, niemożliwą do nadrobienia” – pisał w 2005 roku czeski powieściopisarz Milan Kundera . Literatura Europy udowadnia, że to wieloletnie zaniedbanie można nadrobić – i że jedność europejskiej literatury sięga korzeniami średniowiecza i trwa aż do dziś.

Książka została zaprojektowana i napisana przez ponad dwustu naukowców z całego kontynentu. Aby zachować jedność i różnorodność literackiej mozaiki Europy, redakcję każdego z piętnastu rozdziałów powierzono autorowi z innego kraju. Wkrótce tłumaczenie Literatury Europy ukaże się w większości krajów Starego Kontynentu, tworząc podstawę nauczania o wspólnym dziedzictwie kulturowym.

Każdy rozdział Literatury Europy składa się z następujących części:
Panorama Europy to przegląd prądów i gatunków literackich, które w danej epoce rozpowszechniały się w całej Europie, oraz charakterystyka poszczególnych literatur narodowych.
Gatunek literacki wyjątkowo bujnie rozwijający się w danym okresie jest analizowany w powiązaniu z jego ewolucją w późniejszych epokach.
Mistrzowie to przedstawienie kilku najważniejszych autorów z każdej epoki, których wpływ na literaturę jest wciąż znaczący. Ostatni rozdział prezentuje 47 współczesnych pisarzy, a tym samym – obraz literatury naszych czasów tworzonej w poszczególnych krajach Europy.
Pytania podsumowują każdy rozdział, niekiedy w formie zagadnień egzaminacyjnych, które pozwalają uczniom i studentom sprawdzić, czy przyswoili najważniejsze wiadomości.

d4h0ndl

Prasa o książce:
Aby obdarzyć Europę duszą, nie wystarczy konstytucja, waluta i wymiana handlowa. Trzeba przeczytać Literaturę Europy, gdyż nasza ojczyzna się powiększyła”.
„Le français dans le monde”, 1 kwietnia 2008

„Ta imponująca cegła przemierza poszczególne epoki i gatunki literackiej Europy, dochodząc do roku 2007 i 47 współczesnych pisarzy. […] W tworzeniu tej wyjątkowej układanki dla 900 milionów Europejczyków wzięło udział dwustu naukowców. Jej kulturowa moc jest niezwykła!”
„Le Soir”, 18 stycznia 2008

„Gdyby była to budowla, przypominałaby wieżę Babel. Jeśli dzieło muzyczne – chóralną symfonię Mahlera z armią chórzystów poliglotów. Pierwszy podręcznik do literatury europejskiej oszałamia: blisko 900 stron, ponad 3000 pisarzy… Ta summa opowiada o zbiorowej historii, do której mieliśmy dotąd ograniczony wgląd, utrudniony przez narodowe bariery”.
„Le Nouvel Observateur”, 13 grudnia 2007

„Książka ta, przeznaczona dla uczniów, studentów i miłośników literatury, jest świetnie dopracowana. Daje rzetelny obraz bogatej mozaiki autorów, stylów i języków. […] Prawdziwy podręcznik!”
„L’Est Républicain”, 1 listopada 2007

d4h0ndl

„Trafna, wyważona, a przy tym żywa synteza prądów, autorów i tekstów tworzących europejską świadomość”.
„Aujourd’hui poème”, 15 października 2007

„Przedsięwzięcie o wielkim rozmachu. […] Szczególnie interesujący rozdział ostatni przedstawia 47 postaci współczesnej literatury. Całość tworzy wzorowy, przejrzysty podręcznik, który czyta się jak powieściowy fresk”.
„Le Monde des livres”, 28 września 2007

Książka trafi do księgarń już w czerwcu.

d4h0ndl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h0ndl