Trwa ładowanie...

Przed kościołem wizytek - Skwer ks. Jana Twardowskiego

Skwer przed kościołem sióstr wizytek u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia nosi od czwartku imię księdza Jana Twardowskiego. Tablicę z nazwą ulicy odsłonili prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przed kościołem wizytek - Skwer ks. Jana TwardowskiegoŹródło: PAP/Andrzej Rybczyński
dni98jb
dni98jb

Skwer przed kościołem sióstr wizytek u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia nosi od czwartku imię księdza Jana Twardowskiego . Tablicę z nazwą ulicy odsłonili prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Trudno byłoby znaleźć właściwsze miejsce, właściwszy skwer na upamiętnienie osoby księdza Twardowskiego . Tu nieopodal mieszkał, był kapelanem sióstr i bardzo interesującym kaznodzieją. Na jego kazania przychodziły tłumy wiernych. Ci, którzy je pamiętają, wiedzą, że czasami mówił trochę za cicho, a czasami trochę za szybko, ale były to treści wyjątkowe" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz. "Ten skwer do tej pory był bezimienny - widocznie czekał na to imię" - podkreśliła.

"Otwarcie skweru będzie jeszcze jednym sposobem uczczenia i przybliżenia osoby ks. Jana Twardowskiego tak bardzo lubianej i cenionej przez tylu Polaków" - podkreślił kardynał Nycz.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Aktorka, stołeczna radna Anna Nehrebecka recytowała niektóre z wierszy księdza-poety.

Na skwerze można obejrzeć wystawę kilku zdjęć pt. "ks. J an Twardowski ", przygotowaną przez Europejską Fundację Edukacji Audiowizualnej Disce i Dom Spotkań z Historią.

Nazwa Skwer ks. Jana Twardowskiego została nadana uchwałą rady miasta z dnia 12 maja.

Ks. Twardowski od 1959 roku do śmierci był rektorem kościoła wizytek obok Krakowskiego Przedmieścia. Mieszkał na terenie klasztoru sióstr. Twardowski jest autorem ponad 50 książek - przede wszystkim poezji religijnej.

* Urodził się w Warszawie 1 czerwca 1915 roku. Zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie. Został pochowany w krypcie zasłużonych w Sanktuarium Opatrzności Bożej w Wilanowie.*

dni98jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dni98jb