Trwa ładowanie...

Protest pisarzy przeciw dymisji dyrektora Instytutu Książki

Protest pisarzy przeciw dymisji dyrektora Instytutu KsiążkiŹródło: Inne
d4y40zv
d4y40zv

Pisarze, tłumacze i wydawcy przygotowują list otwarty do ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego w sprawie dymisji dyrektora Instytutu Książki, Andrzeja Nowakowskiego.

– Zmiana ekipy instytutu może oznaczać zniszczenie kilkuletniego dorobku pracy tego zespołu – uważają autorzy listu.

List, pod którym właśnie gromadzone są podpisy, przygotowały pisarka Olga Tokarczuk i właścicielka wydawnictwa Czarne Monika Sznajderman.

– Z troską i niepokojem przyjęliśmy informację o zmianie na stanowisku dyrektora Instytutu Książki oraz o planowanym przeniesieniu siedziby do Warszawy, co wiązać się zapewne będzie z wymianą zespołu – napisały autorki.

d4y40zv

Minister Ujazdowski zapowiedział, że następczynią Andrzeja Nowakowskiego na stanowisku dyrektora Instytutu Książki będzie Magdalena Ślusarska, która kierowała departamentem książki w ministerstwie za poprzedniej kadencji Ujazdowskiego. Niepokój autorek listu budzi tryb podjęcia decyzji o obsadzie stanowiska kierownika instytutu.

– Wychodzimy z założenia, że na stanowisku tym, wymagającym szczególnych kompetencji i doświadczenia, powinni zasiadać ludzie wyłonieni w formie konkursu – napisały.

W opinii autorek zespół Instytutu Książki i wypracowana przez nich formuła promowania polskiej literatury za granicą sprawdziły się. Ich zdaniem praca nad promocją polskiej literatury za granicą, na tak różnych rynkach, w różnych krajach, to latami budowane kontakty zawodowe i osobiste, latami gromadzone doświadczenia, latami zdobywane zaufanie zagranicznych partnerów.

– Łatwo to wszystko zniszczyć pochopnymi i pospiesznymi posunięciami, trudno odbudować – napisały autorki listu.

d4y40zv

Osobny list do polskiego ministra w obronie dotychczasowej formuły działania Instytutu Książki wystosowali wieloletni tłumacze literatury polskiej na rosyjski Ksenia Starosielska i Asar Eppel, kawalerzy orderów Zasługi RP laureaci nagrody Polskiego PEN Klubu.

– Mamy niemałe doświadczenie w naszym kraju: każda podobna zmiana przywodzi ku gorszemu - w wyniku biurokratycznych reform ulega zakłóceniu codzienna praca, i jeszcze dużo czasu ujdzie na to, żeby wrócić się do stanu poprzedniego. Wyrażamy zdecydowany protest: Instytut Książki musi pozostać w Krakowie w nienaruszonym stanie – napisali tłumacze.

d4y40zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj