W najnowszym czerwcowym wydaniu magazynu „Zwierciadło” opublikowano wywiad Wojciecha Eichelbergera i Tomasza Jastruna z brazylijskim pisarzem Paulo Coelho.
Od dnia wydania najnowszej powieści pisarza pt.: Jedenaście minut trwa dyskusja o prostytucji i seksie.
Pisarz postawił śmiałą tezę, że seks jest chorobą naszej cywilizacji. A lekarstwem na tę przypadłość może być jedynie miłość.
"- Seks jest święty, fantastyczny, sprawia, że świat ciągle trwa. Ale trzeba mu miłości i to jest lekarstwo. Gdybym miał odpowiedzieć krótko: seks trzeba ubrać w miłość. W innym wypadku traci się tylko czas" – mówi brazylijski pisarz.
Według tych trzech osób zawodowo zastanawiających się nad sensem życia i fenomenem miłości, Wojciecha Eichelbergera, Tomasza Jastruna i Paulo Coelho, prostytutkami stają się osoby, które w dzieciństwie nie doświadczyły miłości.
"- To samo dotyczy mężczyzn, którzy nałogowo biegają do burdeli" – mówi Jastrun.
Bohaterka najnowszej książki Coelho, prostytutka Maria miłości w dzieciństwie dotknęła i to właśnie dało jej siłę i odwagę, by skończyć z tą profesją. Opisana przez Coelho historia nie jest fikcją literacką, a oparta jest na dziennikach autentycznej osoby.
Pisarz uczynił z prostytutki eksperta od miłości. Czemu tak?
„- Przechodzi ona długą, trudną drogę i uczy się na własnych błędach” – tłumaczy Coelho.
Tej tezy broni także Wojciecha Eichelberger:
„- Moim zdaniem dzięki swoim błędom, cierpieniu, jakie im towarzyszyło i zdolności do refleksji Maria rzeczywiście staje się prawdziwym ekspertem od miłości. Prostytucja to antypody miłości. Sytuacja początkowo na najwyższym stopniu upokarzająca i bolesna, a potem – na skutek konieczności znieczulenia – już głębiej nieodczuwana.
Gdy miłosnego misterium, jakim jest seksualne spotkanie dwóch ciał, używamy przeciwko miłości, musimy zapłacić wysoką cenę. W rezultacie Maria doświadcza ostateczności. I to właśnie dzięki temu, że poznała piekło, potrafi zrozumieć i docenić niebo”.
O tym, czym jest prostytutka w życiu mężczyzny oraz czy panowie eksperci korzystali z usług pań do towarzystwa przeczytacie w dlaczej części wywiadzu w czerwcowym „Zwierciadle”.