Zdaniem Rady Polskiej Izby Książki (PIK) obniżenie cen podręczników było możliwe, gdyby dyrektorzy szkół byli zobowiązani do organizacji sprzedaży podręczników używanych i do składania zbiorowych zamówień u wybranych wydawców czy księgarzy.
Jak czytamy w stanowisku Rady PIK, w celu obniżenia cen zakupu podręczników warto także ustabilizować liczbę podręczników w szkole poprzez wybór przez nauczycieli tzw. szkolnego zestawu podręczników, zawierającego maksymalnie po 3 tytuły do każdego przedmiotu (tak jak w projekcie PiS nowelizacji ustawy o systemie oświaty).
Jak zauważa Izba, takie rozwiązanie zachowuje wolność wyboru podręcznika przez nauczyciela, umożliwia dostosowanie podręcznika do poziomu uczniów oraz nie likwiduje pluralizmu podręczników na rynku. Pozwala także na funkcjonowanie podręczników ambitniejszych, eksperymentalnych, z reguły niskonakładowych.
PIK proponuje także wprowadzić realną pomoc dla tych rodzin, których nie stać na zakup podręczników, na przykład poprzez ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych. Opowiada się za rozszerzeniem akcji „Wyprawka szkolna” z I klasy szkoły podstawowej na wszystkie dzieci wytypowane przez opiekę społeczną na wszystkich poziomach nauczania. Sugeruje zakup dla bibliotek szkolnych odpowiedniej liczby podręczników, które byłyby potem wypożyczane najbiedniejszym.
Według PIK, warto wprowadzić też takie zmiany w prawie autorskim, aby wszystkie materiały objęte ochroną prawa autorskiego mogły być wykorzystywane w podręcznikach szkolnych bądź bezpłatnie, bądź za zmniejszoną opłatą.
Jak powiedziała rzeczniczka ministra edukacji Kaja Małecka, w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad projektem „Tani Podręcznik”. Szczegółowe decyzje dotyczące harmonogramu prac nad konkretami projektu zapadną jesienią.
Program prawdopodobnie będzie wprowadzony od przyszłego (2007- 2008) roku szkolnego. W poniedziałek wicepremier, minister edukacji Roman Giertych na spotkaniu z prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że od przyszłego roku ceny podręczników powinny być niższe.
Jak podawał wcześniej w ramach programu „Tani podręcznik” specjalna komisja miałaby wybrać trzy podręczniki spośród obowiązujących dla każdego przedmiotu. Działoby się to na etapie przygotowania oferty przetargowej. Następnie ogłaszany byłby przetarg na określoną liczbę podręczników dla tych szkół, które chciałyby przystąpić do programu. Przystąpienie do niego byłoby dobrowolne. Całość organizacji zakupu podręczników miałaby zostać przerzucona na szkoły.
Rada PIK krytykuje te zapowiedzi. Ostrzega, iż wprowadzenie każdego z trzech zapowiadanych elementów może mieć katastrofalne skutki.
– W wypadku towaru tak specyficznego, jak podręcznik procedura przetargu jest z całą pewnością bardziej korupcjogenna niż w jakiejkolwiek innej gałęzi produkcji. Uwaga ta dotyczy wszystkich szczebli obrotu książką. Likwidacja księgarń oznacza kulturalne spustoszenia, które trudno nawet przewidzieć – czytamy w stanowisku Izby.