Trwa ładowanie...

"Propagandowy i zmanipulowany przekaz". Teatr Powszechny wydaje oświadczenie ws. "Klątwy"

Dyrekcja warszawskiego teatru odpowiada polskim mediom. Chodzi o spektakl "Klątwa" wystawiony 15 stycznia. Zabrakło w nim sceny, gdzie wspomina się o Jarosławie Kaczyńskim.

"Propagandowy i zmanipulowany przekaz". Teatr Powszechny wydaje oświadczenie ws. "Klątwy"Źródło: East News
d47cwaa
d47cwaa

15 stycznia na deskach Teatru Powszechnego wystawiono po raz kolejny głośną "Klątwę" chorwackiego reżysera Olivera Frljicia.

Jednak tym razem spektakl różnił się od poprzednich przedstawień. Jak podało Polskie Radio 24, nie pojawił się w nim monolog aktorki Julii Wyszyńskiej, która opowiada o zbiórce pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego.

- Spektakl graliśmy dzień po śmierci prezydenta Gdańska. To, co się wydarzyło w tym mieście, było dla nas trudne emocjonalnie do pojęcia i dlatego zespół aktorski zdecydował, by odnieść się do tej sytuacji. Uznaliśmy, by w scenie, gdzie mówi się o zabójstwie, minutą ciszy uczcić zamordowanego Pawła Adamowicza - mówił na antenie PR24 Mateusz Węgrzyn, rzecznik prasowy stołecznej sceny.

Informację szybko podchwyciły inne polskie redakcje. Jednak zdaniem Teatru Powszechnego sposób jej podania wypaczył sens sceny i nadał jej charakter odwrotny niż było intencją twórców. I właśnie z tego powodu Teatr Powszechny wydał oświadczenie.

d47cwaa

- W odpowiedzi na pojawiające się w mediach interpretacje jednej ze scen spektaklu "Klątwa", nazywanej "sceną zbiórki na zabójstwo Kaczyńskiego", podkreślamy, że scena ta ma dokładnie przeciwny wydźwięk niż sugerowany w propagandowym i zmanipulowanym przekazie - czytamy.

- Przedstawiane w niej pokusy do rozwiązywania konfliktów politycznych na drodze przemocy podlegają wyraźnemu ośmieszeniu i w rezultacie potępieniu. Scenę kończy dosłowne odczytanie paragrafów 2. i 3. z Artykułu 255. Kodeksu Karnego - pisze dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie.

Całość oświadczenia można przeczytać na Facebooku teatru bądź poniżej:

Spektakl "Klątwa" to jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat. Swoją premierę miał 18 lutego w 2017 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pod koniec maja 2017 r. pod budynkiem teatru doszło do doszło do starć. Uczestnicy "Ogólnopolskiego Protestu Obrońców Świętej Wiary" chcieli zakazania "bluźnierczej" sztuki "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia.

Między narodowcami i uczestnikami kontrmanifestacji doszło do ostrej wymiany zdań, a nawet szarpaniny. Częśc osób dostała sie do środka teatru, gdzie wylano "niezidentyfikowaną substancję". W sieci pojawiło się nagranie z tych szkokujących wydarzeń.

d47cwaa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d47cwaa