Trwa ładowanie...

Promocja książki „Białorusini”

Promocja książki „Białorusini”Źródło: Wydawnictwo Sejmowe
d1dwxqd
d1dwxqd

Historia Białorusinów w Polsce i historia prawosławia - to główne tematy, którym poświęcona jest książka pt. Białorusini, wydana właśnie przez Wydawnictwo Sejmowe.

Książka zapoczątkowała cykl o mniejszościach narodowych i etnicznych w Polsce, który wyda to wydawnictwo. Ukaże się 14 książek - poinformowano we wtorek w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku na konferencji prasowej promującej książkę.

- Pierwszy raz w historii polskiego parlamentaryzmu Wydawnictwo Sejmowe, które zajmuje się w zasadzie problematyką prawniczą, ustawodawstwem, podjęło się wydania książki o mniejszościach narodowych i etnicznych, w tym wypadku białoruskiej mniejszości narodowej - powiedział podlaski poseł Lewicy Eugeniusz Czykwin, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Poseł należy do mniejszości białoruskiej. Jak podkreślił, ma nadzieję, że dzięki książce temat Białorusinów w Sejmie ożywi się.

W książce pod redakcją Teresy Zaniewskiej znalazło się kilkanaście tekstów różnych autorów. Mówią przede wszystkim o historii, kulturze, sztuce czy edukacji Białorusinów żyjących w Polsce, głównie na Podlasiu, gdzie są ich najliczniejsze skupiska w naszym kraju.

d1dwxqd

Książka ma charakter popularnonaukowy, skierowana jest głównie do studentów, urzędników zajmujących się sprawami mniejszości, posłów oraz dziennikarzy zainteresowanych tą tematyką. Poseł Czykwin zaznaczył, że wiedza przeciętnego obywatela na temat mniejszości jest skromna, dlatego zdecydowano o wydaniu takiej książki, by tę wiedzę popularyzować.

Czykwin dodał, że jednym z ważnych warunków dla zachowania przez mniejszości swojej tożsamości, kultury i języka, jest stosunek państwa do tych mniejszości.
- W naszym przypadku polskiej większości - dodał Czykwin.

Książka Białorusini została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy.Kolejne tomy z cyklu powstającego z inicjatywy Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych - a ma być ich 14 - będą się ukazywać w kolejnych latach. Będą poświęcone innym mniejszościom narodowym żyjącym w Polsce.

W Polsce - według przyjętej w 2005 roku ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym - jest dziewięć mniejszości narodowych (białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska, żydowska) oraz cztery etniczne (karaimska, łemkowska, romska, tatarska). Ochroną w tej ustawie został objęty także regionalny język kaszubski.

d1dwxqd

Jak podaje we wstępie do książki poseł Czykwin, Białorusini są najliczniejszą z mniejszości narodowych w Polsce. Przypomina wyniki spisu powszechnego z 2002 roku, według którego w Polsce żyje 47,6 tys. osób narodowości białoruskiej. Jednak podkreśla, że to dane znacznie zaniżone wobec tych, które szacują socjologowie czy etnografowie, choć nie podaje tych liczb.

Czykwin pisze we wstępie do publikacji, że wielu Białorusinów przed rachmistrzami spisowymi pytani o narodowość odpowiadało, że jest narodowości polskiej, dlatego dane ze spisu są zaniżone.

Jeszcze inne dane podają liderzy środowiska białoruskiego - 180-350 tys., a jeszcze wyższe dane podaje polska Cerkiew. Czykwin pisze nawet, że nie można zrozumieć Białorusinów bez uwzględnienia ich religii, czyli prawosławia, dlatego uważa wręcz, że o mniejszości białoruskiej w Polsce należałoby mówić białorusko-prawosławna.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj