Prolog. Ałbena Grabowska: mówi się, że traumy się dziedziczy. Takie są fakty
- Czy tylko genetyka nas determinuje? Są inne uwarunkowania, np. to, jaki bagaż psychiczny dają nam nasze matki, babki i prababki? - mówi w Prologu Ałbena Grabowska. Posłuchajcie.
- Uważam, że jeśli ktoś ma chęci i świadomość, może zmienić swoje życie. Można przestać się ranić. nienawidzić siebie, można zacząć się rozumieć - mówi Grabowska, której ostatnia książka "Matki i córki" jest już na sklepowych półkach.
Historia utkana jest wokół 4 kobiet. Prababka, babka, matka i córka zmagają się z przeszłością. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przebywała na bloku, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice.
Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe. W domu bez mężczyzn kłębią się sekrety, niewyjaśnione historie opowiadane przez żywych i martwych. Pod wpływem tych opowieści najmłodsza z bohaterek zastanawia się, jakie dziedzictwo przekaże swoim dzieciom. Próbuje poznać przeszłość, ale co chwilę natrafia na mur niedopowiedzeń, kłamstw i przeinaczeń.
Cały odcinek najnowszego "Prologu" poniżej:
Po nowości wydawnicze oraz inspirujące rozmowy zapraszamy na stronę Legimi.