Trwa ładowanie...

Projekt „Maska Słowackiego” w 200. rocznicę urodzin Poety

Projekt „Maska Słowackiego” w 200. rocznicę urodzin PoetyŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d10435d
d10435d

W roku Jubileuszu Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi przygotowały cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych autorowi Króla Ducha.

Instalacja poetycka Maska Słowackiego. Dedykacje 2009
W arkadach Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich zostaną zaprezentowane utwory ofiarowane Słowackiemu przez współczesnych polskich poetów dedykowane specjalnie z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Zaprezentowane zostaną utwory Jerzego Górzańskiego, Julii Hartwig, Krzysztofa Karaska, Urszuli Kozioł, Jarosława Mikołajewskiego, Tomasza Różyckiego, Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego. Uroczyste odsłonięcie instalacji odbędzie się 15 września 2009 o godz. 14.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5).

*Wokół Balladyny – wystawa z cyklu „Pokaz skarbu” * Na wystawie w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej zaprezentowane zostaną rękopisy Poety znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym eksponatem będzie rękopis Balladyny na co dzień przechowywany w skarbcu BN. Publiczność będzie mogła także obejrzeć wyjątkowe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego zarówno dziewiętnastowiecznych, jak i współczesnych oraz zapoznać się z recenzjami jego utworów ukazującymi się w prasie współczesnej Poecie, a także z nieznanymi szerzej zapisami cenzorskimi z XIX wieku. Przedstawione zostaną także opinie o Słowackim i jego utworach ujęte w korespondencji m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz informacje o mniej znanych dramatach Poety, takich jak Mindowie, Krak, Książe Michał Twerski czy Dziady. Uroczyste otwarcie wystawy
objętej patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się 15 września 2009 o godz. 14.00. Wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności od 16 września do 16 października (od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-18, w piątki i w soboty w godzinach 11-19). Wstęp wolny.

Kolekcja Juliusz Słowacki w CBN Polona
Od 15 września 2009 udostępnione zostaną w Internecie cyfrowe wersje rękopisów, pierwodruków i dzieł Słowackiego znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Kolekcji umieszczonej w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona (www.polona.pl) towarzyszyć będzie specjalny biogram Poety opracowany przez prof. Jarosława Ławskiego. Dodatkowo na stronie BN dostępny będzie rękopis Balladyny w aplikacji do przeglądania zawartości zbiorów specjalnych Verto.

d10435d

Maska Słowackiego. Wykłady otwarte
W Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się cykl pięciu wykładów prowadzonych przez wybitnych znawców życia i twórczości Słowackiego.
- 18 września – prof. Alina Kowalczykowa „Poeta? Dramaturg? Słowacki współczesny?”
- 25 września – prof. Jarosław Ławski „Słowacki ironiczny”
- 2 października – dr Urszula Makowska „Rysowałem wiele…”
- 9 października – prof. Maria Kalinowska „Grecja Juliusza Słowackiego”
- 16 października – prof. Aleksander Nawarecki „Słowacki i Wenedzi”.
Wszystkie wykłady rozpoczynają się o godz. 18 i są otwarte nie tylko miłośników twórczości Poety, ale także dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

Konkurs na lekcję o Słowackim
Biblioteka Narodowa ogłosi 15 września konkurs adresowany do nauczycieli i studentów, którego tematem będzie opracowanie scenariusza specjalnej lekcji dla uczniów szkół średnich poświęconej Poecie, wykorzystującej materiały umieszczone w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona a także inspirowanej projektem Maska Słowackiego. Regulamin konkursu zostanie podany na stronie internetowej BN. Partnerem projektu jest Fundacja Nowoczesna Polska.

Ponadto Biblioteka Narodowa wspólnie z Zeszytami Literackimi wyda "Portret Słowackiego" Pawła Hertza. Książka ukaże się w drugiej połowie września.

d10435d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10435d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj