Prof. Walery Pisarek uhonorowany nagrodą "Zasłużony dla polszczyzny"
Językoznawca prof. Walery Pisarek został pierwszym laureatem ustanowionej przez Prezydenta RP nagrody "Zasłużony dla polszczyzny" - ogłoszono na wtorkowej gali w Warszawie, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Językoznawca prof. Walery Pisarek został pierwszym laureatem ustanowionej przez Prezydenta RP nagrody "Zasłużony dla polszczyzny" - ogłoszono na wtorkowej gali w Warszawie, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Uroczystość w stołecznym Teatrze Polskim była jednym z wydarzeń inaugurujących kampanię społeczno-edukacyjną ministra kultury i dziedzictwa narodowego, "Ojczysty - dodaj do ulubionych", objętą honorowym patronatem prezydenta RP.
Na początku ceremonii zaprezentowano krótki film z wypowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Mamy piękny język. Na pewno bardzo trudny, nie tylko dla obcokrajowców, którzy na to narzekają, ale czasami dla nas samych.(...) Pamiętajmy, że ten niełatwy język jest językiem ukochanym" - powiedział prezydent. Podkreślał, że warto dbać o czystość języka i dziękował wszystkim, którzy włączyli się w kampanię "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
W imieniu Bronisława Komorowskiego prof. Walerego Pisarka medalem "Zasłużony dla polszczyzny" uhonorował szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.
Jak napisano w uzasadnieniu nagrody,* prof. Pisarek "jest jednym z najwybitniejszych współczesnych językoznawców polskich"*, "to właśnie on był inicjatorem i gorącym orędownikiem, a w znacznym stopniu także autorem ustawy o języku polskim".
Troska "o znaczenie polszczyzny w życiu narodu, w życiu publicznym widoczna jest w całej ponad pięćdziesięcioletniej działalności naukowej profesora. To człowiek wielkiej kultury osobistej, przesympatyczny i życzliwy wszystkim, szarmancki, a jednocześnie skromny, można powiedzieć - wzorzec profesora" - brzmi fragment uzasadnienia.
Profesora Pisarka oklaskiwali uczestniczący w gali m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn, reżyser Krzysztof Zanussi, aktorzy Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska i Marek Kondrat, Jacek Fedorowicz oraz wokalistka jazzowa Aga Zaryan, która zaśpiewała piosenkę z tekstem Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy się nie zdarza". Ceremonię, która miała po części charakter spektaklu, poświęconego klasycznej i tej "najbardziej współczesnej" polszczyźnie, prowadzili wspólnie Maciej Stuhr i Andrzej Poniedzielski.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1999 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Podstawowe cele kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Organizatorami kampanii są Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury. W ramach kampanii zaplanowano na 2012 r. emisję spotów w radio i telewizji, "Ogólnopolskie dyktando" w Katowicach, a także rozmaite imprezy i konkursy.