Prof. Stefan Sawicki odebrał literacką nagrodę im. Karpińskiego
Literaturoznawca prof. Stefan Sawicki odebrał w piątek przyznawaną w Białymstoku ogólnopolską nagrodę literacką imienia Franciszka Karpińskiego . Przyznaje ją stowarzyszenie Civitas Christiana.
Profesora Sawickiego uhonorowano za zasługi w budowaniu porozumienia między współczesną refleksją teoretyczno-historycznoliteracką, a nowożytną sztuką inspirowaną chrześcijaństwem – brzmiał werdykt kapituły, który podczas uroczystości wręczenia nagrody odczytała Bogusława Wencław z białostockiego oddziału katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana.
Nagroda przyznawana jest przez tę organizację za krzewienie wartości chrześcijańskich w
literaturze.
Przewodniczący kapituły nagrody, metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział, że prof. Sawicki znalazł klucz do interpretacji poezji religijnej.
- Ona zawsze była i jest, ale czasami tak wielkie, wysokie loty osiąga lub tak nisko schodzi", że ludzie mogą jej nie rozumieć - mówił abp Ozorowski.
Podziękował prof. Sawickiemu, że raczył przyjąć nagrodę.
W laudacji prof. Dariusz Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku powiedział, że prof. Sawicki to profesor totalny, absolutny, pierwszy i najważniejszy zajmujący się pograniczem literatury i religii.
Miarą tego pierwszeństwa jest - jak mówił Kulesza - wiele nagród i odznaczeń, które otrzymał, i wiele instytucji, w których prof. Sawicki pracował (wymienił m.in. KUL, Uniwersytet Jagielloński, PAN, Polską Akademię Umiejętności, radę naukową Episkopatu, radę społeczną przy Prymasie Polski), a także jego ogromny dorobek naukowy w trzech obszarach: badaniach sakrologicznych, aksjologicznych oraz twórczości Cypriana Kamila Norwida .
- Połowa jego prac dotyczy tego, co religijne i literackie - mówił Kulesza i dodał, że przedmiot badań prof. Sawickiego określany jest jako metafizyczne horyzonty literatury.
Prof. Sawicki jest szesnastym laureatem nagrody Franciszka Karpińskiego . Pierwszy raz nagrodę imienia Franciszka Karpińskiego przyznano w 1995 roku. Pierwszym laureatem był ks. Jan Twardowski , który - jak powiedział w piątek abp Ozorowski - tak bardzo nam przybliżył poezję religijną, że już nikt nie stawia znaku zapytania o rację jej bytu. W kolejnych latach nagrodę otrzymali m.in. Ewa Lipska , Ernest Bryll , prof. Anna Świderkówna , prof. Irena Sławińska , Marek Skwarnicki . W 2009 roku nagrodę imienia F. Karpińskiego odebrał pisarz Edward Redliński .
Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński , autor sielanek (Laura i Filon), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. Kiedy ranne wstają zorze i Wszystkie nasze dziennie sprawy - był związany z Białostocczyzną. Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Franciszka Karpińskiego w Białymstoku, gdzie przebywał na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego, powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd Bóg się rodzi.