Trwa ładowanie...
historia
23 kwietnia 2010, 13:47

Prof. Mossakowski laureatem Konkursu im. Jana Długosza

Prof. Mossakowski laureatem Konkursu im. Jana DługoszaŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Prof. Stanisław Mossakowski - autor książki Kaplica Zygmuntowska 1515-1533 - został laureatem 11. edycji konkursu im. Jana Długosza , który w czwartek rozstrzygnięto w Krakowie. Nagrodzoną książkę wydało Wydawnictwo Liber Pro Arte z Warszawy.

- Powstanie monumentalnej monografii wymagało od autora wielu przymiotów: najwyższej kompetencji naukowej, wielkiej wytrwałości i odwagi - powiedział członek jury, prof. dr hab. Jan Ostrowski, który wygłosił laudację.

Książka prof. Mossakowskiego jest wynikiem wieloletnich badań składających się na pełną monografię wawelskiej Kaplicy Zygmuntowskiej - czołowego zabytku sztuki polskiego renesansu, a zarazem jednego z wybitnych dzieł w skali europejskiej.

Twórcą kaplicy był florencki budowniczy mistrz Berrecci. W swojej monografii prof. Mossakowski prześledził etapy prac nad wystrojem kaplicy, zarówno prowadzonych przez jej twórcę i współpracowników, jak też wykonywanych podczas zabiegów konserwatorskich, które w XVIII i XIX w. zmieniły częściowo dekorację budowli.

d1ef7ju

Autor książki jest historykiem sztuki, członkiem rzeczywistym PAN, kierownikiem Zakładu Historii Sztuk Plastycznych Instytutu Sztuki PAN.

Konkurs im. Jana Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r. jako wydarzenie kulturalne towarzyszące Targom Książki w Krakowie. W zamiarze organizatorów ma promować książki poważne i wartościowe, doceniane przez środowiska naukowe. Ma doceniać pracę autorów dzieł o wybitnych walorach naukowych, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.

Każdego roku do nagrody nominowane jest dziesięć dzieł z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, napisanych przez polskich autorów. W tym roku autor nagrodzonego dzieła otrzymał, oprócz statuetki dłuta prof. Chromego, 35 tys. zł.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz Polska Izba Książki.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj