Za badania literackie nad relacjami polsko-niemieckimi, a także za szerzenie i popularyzację wiedzy o rodzinnej Warmii tytuł doktora honoris causa otrzymał w Olsztynie germanista i znawca literatury niemieckiej profesor Hubert Orłowski .
Uroczystość odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Laureat został uhonorowany przez senat uczelni za pracę badawczą nad zagadnieniami życia literackiego w III Rzeszy, za badania nad różnorodnymi związkami polsko-niemieckimi w tym stereotypami narodowymi, za rozwój intelektualny trzech pokoleń germanistów polskich, w tym także studentów i naukowców pochodzących z Warmii i Mazur oraz za szerzenie i popularyzację wiedzy o historii i teraźniejszości rodzinnej Warmii w Polsce i poza jej granicami.
Profesor Andrzej Staniszewski w laudacji na cześć laureata powiedział, że profesor Orłowski to humanista najwyższego formatu, urodzony na Warmii wybitny wykładowca i badacz uważany w społeczności nie tylko akademickiej za autorytet.
- Urodził się w 1937 roku we wsi Podlejki na skraju południowej Warmii, w miejscu szczególnym, bo na pograniczu - obszarze współwystępowania inności, wzajemnych porównań i odniesień różnych kultur, poziomów życia, wartości i postaw, oczekiwań i aspiracji - podkreślił promotor.
I takie właśnie czynniki - jak podkreślił prof. Staniszewski - ukształtowały tożsamość oraz osobowość profesora Orłowskiego .
Dodał, że profesor Hubert Orłowski stał się literaturoznawcą, germanistą, który w swej dziedzinie osiągnął sławę ogólnoeuropejską. Skoncentrował swoje badania wokół zagadnienia: literatura i kultura niemiecka ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Ich efektem było prekursorskie w skali europejskiej dzieło Literatura w III Rzeszy. Wraz z Christophem Klessmannem współtworzył słynną serię wydawniczą Poznańska Biblioteka Niemiecka, w której do tej pory ukazało się 30 tomów.
Profesor Staniszewski podkreślił, że jest rzeczą charakterystyczną, że w miarę upływu lat i pomnażania dorobku i sławy naukowej, prof. Hubert Orłowski coraz częściej wracał do rodzinnej Warmii nie tylko w sensie geograficznym, ale też naukowym i popularno-naukowym. W 2000 roku wydał wspomnienia Warmia z oddali. Odpominanie, a w 2005 roku studium Rzecz o dobrach symbolicznych. Gietrzwałd (objawienia 1877 rok) .
Profesor Orłowski dziękując za wyróżnienie powiedział, że jest nim wzruszony.
- Tytuł honorowy nadaje mi bowiem senat uczelni z mojej małej ojczyzny, z małej ojczyzny moich przodków. Szczęśliwie zachowane księgi parafii Duża Purda, dziś przechowywane w Archiwum Archidiecezjalnym w Olsztynie, zaświadczają niepodważalnie, że po mieczu i po kądzieli przodkowie moi żyli i pracowali w Purdzie i okolicy już w połowie XVIII wieku, a być może nawet kilkadziesiąt lat wcześniej. Zasiedlili wraz z setkami innych osadników, najpewniej z Mazowsza lub Ziemi Chełmińskiej, ziemie zniszczone wojnami i opustoszałe wskutek zarazy - powiedział laureat.
Profesor Hubert Orłowski ukończył w 1961 roku germanistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i związał się z tą uczelnią poprzez pracę naukową. W 1987 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Orłowski pracuje w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, związany jest także ze Stowarzyszeniem Kulturowym „Borussia” w Olsztynie.