Trwa ładowanie...
d1nbmm4
nagroda
4 sierpnia 2010, 12:22

Prof. David E. Wellbery otrzymał Nagrodę Grimmów

d1nbmm4
d1nbmm4

Amerykański germanista prof. David E. Wellbery otrzymał w Warszawie Nagrodę Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst
- DAAD) im. Jakuba i Wilhelma Grimmów. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.

Nagroda Grimmów przyznawana jest co roku naukowcom spoza Niemiec za wybitny wkład w niemieckie literaturoznawstwo i językoznawstwo, nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego oraz niemcoznawstwo.

Wręczenie nagrody było jednym z ważniejszych wydarzeń odbywającego się w Warszawie XII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Germanistów (Internationale Vereinigung fuer Germanistik - IVG).

- David E. Wellbery należy do cenionych w świecie literaturoznawców. Cieszy się poważaniem nie tylko w amerykańskich kręgach naukowych - podkreślił w laudacji na cześć laureata prof. Helmut Schneider z Uniwersytetu w Bonn podczas uroczystości, która odbyła się w Starej Bibliotece UW.

d1nbmm4

Mówiąc o dorobku naukowym Wellberiego wymienił m.in. jego prace na temat wczesnej twórczości Johanna Wolfganga Goethego, semiotyki i estetyki w dziełach Gottholda Ephraima Lessinga, znaczenia tekstów filozoficznych Arthura Schopenhauera dla współczesnej literatury oraz na temat neoretoryki i dekonstrukcji.

David E. Wellbery (ur. 1947 r.) jest założycielem i dyrektorem Centrum Badań Interdyscyplinarnych nad Literaturą i Kulturą Niemiecką na Uniwersytecie w Chicago. Jest też m.in. współwydawcą Deutsche Vierteljahrsschrift fuer Literaturwissenschaft und Geistesgeschichte (Niemiecki kwartalnik o literaturze i historii myśli) i wydawcą New History of German Literature (Nowej historii literatury niemieckiej). Wcześniej uhonorowany został m.in. nagrodą badawczą Fundacji im. Aleksandra von Humboldta. Jest członkiem-korespondentem Bawarskiej Akademii Nauk i doktorem honoris causa Uniwersytetu w Konstancji.

Prof. David E. Wellbery wraz z Nagrodą Grimmów otrzymał 10 tys. euro oraz dotację na

czterotygodniowy pobyt badawczy na jednej z niemieckich uczelni.

XII Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Germanistów odbywa się pod hasłem „Wielość i jedność germanistyki w skali światowej”. Bierze w nim udział ponad 2 tys. osób, w tym wielu wybitnych naukowców z całego świata. Jednym z zadań kongresu jest pokazanie germanistyki jako dziedziny akademickiej. Obrady rozpoczęły się 30 lipca, potrwają do 7 sierpnia.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Germanistów zostało założone w 1951 roku. Kongresy organizuje co pięć lat, począwszy od 1955 roku.Podczas poprzedniego kongresu, który odbył się w 2005 roku w Paryżu, na prezydenta IVG został wybrany prof. Franciszek Grucza z Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj