Książki dla najważniejszych ludzi na świecie: od 8 lat
Pinokio , Carlo Collodi (tekst), Roberto Innocenti (ilustracje), tł. Jarosław Mikołajewski, Poznań: Media Rodzina, 2011.
"Pinokio" Carla Collodiego jest bardzo odległy od dydaktycznej historii dla dzieci z prostodusznym morałem, że należy się dobrze sprawować, żeby osiągnąć w życiu szczęście. Historia drewnianego pajacyka, który zapragnął zostać prawdziwym chłopcem, oszałamia bogactwem żywej, tętniącej tradycji zarówno tej niskiej, pobrzmiewającej echami starych baśni, tricków ludowych opowiadaczy, humoru commedii dell'arte, ale też tej tradycji wysokiej, sięgającej źródeł literatury europejskiej, Homera, Lukiana, Dantego, renesansowej nowelistyki.
Oczywiście "Pinokio" został napisany jako historia dla dzieci, ale w zależności od wieku czytelnika daje się więc czytać na wielu poziomach, począwszy od bardzo prostego podążania za przygodami drewnianego chłopca. Nadal zachwyca humorem i obfitością baśniowych światów i postaci, ale pełno w nim głębi i mielizn, niezwykle trudnych dla tłumacza. I nowy przekład Jarosława Mikołajewskiego, świetnego translatora, ale też wybitnego eseisty, autora m.in. nominowanej w zeszłym roku do Nike "Rzymskiej komedii", sprawił mi ogromną przyjemność - jest dyskretny, niewychodzący poza oryginał, elegancki.
Media Rodzina stworzyła niezwykle wysmakowaną edycję, dopełnioną pięknymi ilustracjami Roberta Innocentiego. To nie jest Italia widziana przez turystę, prześwietlona słońcem Italia turkusowego nieba i białych skał, średniowiecznych katedr i renesansowych willi. Roberto Innocenti pokazuje boczne uliczki miast, spłukane z kolorów wnętrza rzemieślniczych warsztatów, świat pracy, tradycyjnych zajęć i zabaw, bardzo realistyczny, mocno zakotwiczony w detalu i pełen melancholii. Idealna książka na początek przygody z wielką literaturą.