Trwa ładowanie...
premiera książki
07-12-2012 16:07

Prezentacja książki ambasadora Niemiec o ucieczce z NRD do RFN

Prezentacja "Stempla do wolności" Ruedigera von Fritscha oraz spotkanie z autorem odbyło się w warszawskim Klubie Księgarza. Książka ambasadora Niemiec w Polsce opowiada historię jego pomocy w ucieczce trzech mężczyzn z NRD do RFN w latach 70.

Prezentacja książki ambasadora Niemiec o ucieczce z NRD do RFNŹródło: "__wlasne
dm230m2
dm230m2

Prezentacja "Stempla do wolności " Ruedigera von Fritscha oraz spotkanie z autorem odbyło się w warszawskim Klubie Księgarza. Książka ambasadora Niemiec w Polsce opowiada historię jego pomocy w ucieczce trzech mężczyzn z NRD do RFN w latach 70.

Książka "Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec" jest osobistym wspomnieniem autora, który, mieszkając w RFN, ułatwił w 1974 r. - wraz ze swoim bratem Burkhardem - ucieczkę z NRD ich kuzyna Toma oraz jego dwóch kolegów. Na dzień przekraczania granicy wybrali oni dzień finału piłkarskich mistrzostw świata w RFN, w którym gospodarze grali z reprezentacją Holandii. "Wiedzieliśmy, że wszystkich będzie zaprzątać przebieg meczu. Mieliśmy większą szansę na skuteczne przekroczenie granicy"- tłumaczył podczas czwartkowego spotkania Ruediger von Fritsch.

Książka podejmuje tematy historyczno-społeczne, jednak jej narracja przypomina powieść kryminalną. Autor rozważa kwestie więzów rodzinnych, wychowania oraz dylematy moralne - udzielając pomocy kuzynowi i jego przyjaciołom von Fritsch sfałszował zachodnioniemiecki paszport, dopuszczając się tym samym przestępstwa.

* "Dążenie ku wolności było dążeniem niepohamowanym. Wielu ludzi zapłaciło za nie swoim życiem, inni zostawali ranni albo odbywali długie kary pozbawienia wolności - zarówno uciekinierzy, jak i ci, którzy im pomagali. Książka opowiada o znaczeniu więzów rodzinnych, o wychowaniu w wartościach, wspieraniu się w trudnych chwilach, o odpowiedzialności i sile przyjaźni" - napisał we wstępie do książki Hans-Dietrich Genscher, minister spraw zagranicznych RFN w latach 1975-1992. "Autor przejrzyście opisuje historię ucieczki swego kuzyna i jego przyjaciół do Republiki Federalnej, swoją pomoc i drobiazgowe przygotowania. A wszystko na tle politycznej i społecznej rzeczywistości lat 70. w Niemczech i w Europie"* - ocenił.

dm230m2

Spotkanie w warszawskim Klubie Księgarza zostało zorganizowane przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Poprowadził je dyrektor centrum prof. Krzysztof Ruchniewicz, polski historyk specjalizujący się w najnowszej historii Niemiec. "To książka historyczna, jednak podejmująca temat historyczny w bardzo indywidualny sposób. Znakomicie oddaje sytuację w podzielonych Niemczech" - powiedział Ruchniewicz.

Ruediger von Fritsch (ur. 1953.) od 2010 roku jest ambasadorem Niemiec w Polsce. Już w latach 80. pracował w charakterze referenta politycznego w ambasadzie RFN w Warszawie. Do jego obowiązków należało m.in. utrzymywanie kontaktu z opozycją w Polsce. Bratem jego dziadka był Werner von Fritsch, głównodowodzący Wehrmachtu w latach 1936-38, poległy w 1939 roku pod Warszawą.

* Książka "Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec" ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Atut.*

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj