Trwa ładowanie...
d44to7r
muzeum
23 kwietnia 2010, 13:41

Prestiżowa nagroda dla Muzeum Literatury Współczesnej w Marbach

d44to7r
d44to7r

Muzeum Literatury Współczesnej w niemieckim Marbach zostało wyróżnione najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą architektoniczną im. Stirlinga.

Modernistyczny budynek o wyraźnych wpływach klasycystycznych, zaprojektowany przez biuro Davida Chipperfielda, powstał w ubiegłym roku w Marbach am Neckar w Badenii-Wirtembergii. Do najznakomitszych eksponatów muzeum należą: maska pośmiertna Friedricha Nietzschego oraz rękopisy Procesu Franza Kafki i Berlin Alexanderplatz Alfreda Doeblina.

W uzasadnieniu werdyktu jury określiło Muzeum Literatury Współczesnej w Marbach jako mały Akropol z widokiem na dolinę rzeki Neckar. W surowej bryle dostrzeżono doskonałe połączenie bogactwa z umiarem. Za godny uwagi uznano również fakt, że ten stylowy budynek wzniesiono za relatywnie niewielką kwotę 12 milionów euro.

Wyróżnienie przyznawane jest od 12 lat przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów (RIBA) autorom projektów, które wywarły największy wpływ na rozwój brytyjskiej architektury. O nagrodę mogą się ubiegać jedynie projektanci zrzeszeni w RIBA, jednak budynek może się znajdować w którymkolwiek z krajów Unii Europejskiej. Do finału tegorocznej edycji zakwalifikował się m.in. przebudowany dworzec kolejowy w Dreźnie oraz odnowiony londyński teatr Young Vic.

Nagrodą, upamiętniającą zmarłego w 1992 r. architekta Jamesa Strilinga, uhonorowano m.in. budynek szkockiego parlamentu w Edynburgu oraz charakterystyczny londyński wieżowiec Gherkin. W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężył nowy terminal międzynarodowego portu lotniczego Madryt-Barajas.

d44to7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44to7r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj