Do polskich księgarń trafiła powieść najsłynniejszego (obok Allena Ginsberga) pisarza beat generation, Jacka Kerouaca – _ W drodze_.
Według legendy Kerouac pisał _ W drodze_ przez trzy tygodnie, wspomagając się amfetaminą. Tekst zapisał na siedemdziesięciometrowym zwoju papieru. Wydawcę znalazł po pół roku.
Bohaterami powieści są Sal Paradise, początkujący pisarz i Dean Moriarty, włóczęga. Spotykają się w 1947 roku, w Nowym Jorku i razem ruszają w podróż przez Stany. Bez pieniędzy i planów. Jeżdżą autostopem i skradzionymi samochodami; przemierzają kraj od Atlantyku po Pacyfik; bywają w klubach jazzowych i burdelach. Ich włóczęga ma być ucieczką od wyścigu szczurów i od purytańskiej obyczajowości, a zarazem próbą nadania swemu istnieniu sensu. Jest sposobem dotarcia do prawdziwego życia, szansą na podziwianie go, a także drogą osiągnięcia wolności. Kerouac wykorzystał dla swej powieści poetykę romansu łotrzykowskiego, opowieści drogi i mitu podboju Dzikiego Zachodu.
Z 1957 roku, tego samego, w którym powstała powieść W drodze, pochodzi odnaleziony nieznany dotąd dramat Jacka Kerouaca, Beat Generation. Sztuka przedstawia jeden dzień z życia pisarza Jacka Duluoza, postaci wzorowanej na autorze. Prezentuje również czołowe postacie beat generation, Allena Ginsberga, Neala Cassady’ego i Williama Borroughsa.
Jack Kerouac urodził się w 12 marca 1922 roku w Lowell. Jako dziecko nie mówił - milczał do szóstego roku życia. Jednak nie przeszkodziło mu to w takim opanowaniu języka, by stać się jednym z filarów amerykańskiej literatury. W szkole Jack od książek wolał futbol, był nawet gwiazdą lokalnej drużyny. To dzięki temu dostał stypendium Uniwersytetu Columbia. Szybko jednak porzucił studia i wrócił do Lowell. Tam pracował jako reporter. W czasie II wojny światowej zaciągnął się do marynarki. Po zakończeniu wojny zaczął publikować swe pierwsze teksty. W 1949 roku ruszył w podróż przez Stany. Wyprawa ta została opisana w powieści W drodze. Mimo sukcesów życie Kerouaca nie było szczęśliwe: miał problemy z alkoholem, nie odnajdował się w roli gwiazdy, w którą został nagle wtłoczony. Ostatnie lata życia spędził z matką. Zmarł w 1969. Jest zaliczany do najlepszych pisarzy beat generation. Twórczość Jacka Kerouaca krytykowana była za apoteozę bezideowości i bierności. Ale świetnie wyczuwała ówczesne nastroje
panujące wśród młodego pokolenia i z tego powodu bardzo szybko spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony hippisów i X generation. Opublikował m. in. Takie utwory, jak: Podziemni, Włóczędzy Dharmy, Big Sur.