Trwa ładowanie...
paweł
23 kwietnia 2010, 13:37

Premiera „Tryptyku rzymskiego” opartego na poemacie Jana Pawła II

Premiera „Tryptyku rzymskiego” opartego na poemacie Jana Pawła IIŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

Uroczysta premiera filmu „Tryptyk rzymski” opartego na poemacie Jana Pawła II pod tym samym tytułem odbyła się w niedzielę wieczorem w kinie Kijów w Krakowie.

W pokazie filmu według scenariusza i wyreżyserowanego przez Marka Luzara uczestniczył m.in. metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. W swoim przesłaniu kardynał Dziwisz gorąco zachęcał wiernych do sięgnięcia po Tryptyk rzymski w rozpoczynającym się właśnie czasie Wielkiego Postu, który jest dla każdego chrześcijanina wezwaniem do wzmożonej refleksji nad sobą i swoim życiem.

– Medytacje Ojca Świętego pomogą nam wejrzeć w siebie samych, będą doskonałym wsparciem w odnowieniu relacji z drugim bliźnim, ale nade wszystko pomogą w głębszym zrozumieniu Boga Stwórcy i Odkupiciela oraz przebaczeniu człowieka – podkreślił metropolita krakowski.

Kardynał Dziwisz powiedział dziennikarzom, że * Tryptyk rzymski jest tekstem trudnym dla czytelnika*, dlatego nie spodziewał się, iż ktoś spróbuje przenieść go na ekran.
– To jest głęboka medytacja teologiczna i filozoficzna, zwieńczenie myśli Ojca Świętego o Stwórcy i o człowieku. Trzeba było mieć dużo odwagi, żeby podjąć się tego zadania, dlatego bardzo gratuluję twórcom, że podjęli ten trud – dodał hierarcha.

d4m459f

Jak wyjaśnia reżyser Marek Luzar, film „Tryptyk rzymski” wymyka się konwencjom i trudno zaklasyfikować go do jakiegoś konkretnego gatunku.

Obraz, podobnie jak jego literacki pierwowzór, składa się z trzech części. Znalazły się w nim zarówno obrazy animowane inspirowane freskami Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, fragmenty aktorskie poddane obróbce komputerowej, a także zdjęcia plenerów oraz archiwalne fotografie Karola Wojtyły : z okresu przed jego pontyfikatem – od lat 50., oraz z okresu, gdy był już papieżem. Zdjęcia przedstawiają m.in. Karola Wojtyłę wędrującego po górach czy spotykającego się z wiernymi podczas swoich papieskich pielgrzymek.

Film trwa 65 minut i jest trzy razy dłuższy, niż na początku prac nad nim zakładał reżyser; w pierwotnej formie miał to być obraz krótkometrażowy. Narratorem jest Krzysztof Kolberger, który czyta fragmenty poematu Jana Pawła II . „Tryptyk rzymski” powstawał przez trzy lata w studiu filmowym Anima Media w Bielsko-Białej, działającym przy kurii diecezji bielsko-żywieckiej. Autorem muzyki jest Rafał Rozmus.

Marek Luzar (ur. 1962 w Krakowie) zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją. Jest reżyserem filmów animowanych, realizatorem programów telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym.

Poemat Jana Pawła II Tryptyk rzymski ukazał się w roku 2003. Złożone z trzech części dzieło jest refleksją nad pięknem, przemijaniem świata i człowieka oraz nad tajemnicą stworzenia. Książkę wydała w Polsce niewielka oficyna krakowskiej Kurii Metropolitalnej – Wydawnictwo św. Stanisława. „ Tryptyk rzymski jest pełen treści i można go czytać bez przerwy, ciągle znajdując nowe znaczenia. Pozwala przy tym zapomnieć o formie, co jest cechą prawdziwej poezji” – mówił po ukazaniu się tego poematu Czesław Miłosz .

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj