Trwa ładowanie...

Premiera spektaklu „Mgła” według Obłędu Krzysztonia

Premiera spektaklu „Mgła” według Obłędu KrzysztoniaŹródło: Inne
d3icxlf
d3icxlf

Premiera spektaklu „Mgła” według powieści Obłęd Jerzego Krzysztonia odbyła się w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. W przygotowaniu przedstawienia uczestniczyły osoby po kryzysach zdrowia psychicznego z Kieleckiego Domu pod Fontanną.

Adaptacji tekstu dokonała i spektakl wyreżyserowała Dorota Anyż, która rozpoczęła współpracę z Domem pod Fontanną od warsztatów teatralnych techniką dramy. Na warsztatach zrodził się pomysł spektaklu. Najpierw miała to być adaptacja twórczości Edwarda Stachury , ale potem Anyż sięgnęła po Obłęd , a role napisała pod aktorów z Domu pod Fontanną.

Reżyserka podkreśliła, że jest to światowa prapremiera, bo utwór Jerzego Krzysztonia nigdy wcześniej nie był grany, a spadkobierczynie pisarza, ze względu na szczytny cel, zrzekły się tantiem.

Zdaniem artystki, praca nad spektaklem zadziałała jak terapia – członkowie Domu pod Fontanną wyszli z mgły, przełamali opory, wzmocnili koncentrację, pokonali lęki i uprzedzenia, a przy okazji powstała grupa bliskich sobie ludzi.
– Nawet osoby, które na początku prawie nie mówiły, teraz pięknie emitują głos – powiedziała Anyż.

d3icxlf

– Czujemy, że odzyskujemy kontrolę nad własnym życiem i niezależność nadwątlone przez chorobę, wzmacniamy poczucie własnej wartości. Mamy nadzieję, że choć trochę zmieniamy myślenie ludzi o osobach doświadczających kryzysów psychicznych – napisali w zaproszeniu na przedstawienie członkowie Kieleckiego Domu pod Fontanna.
Podkreślili, że nad spektaklem pracowali przez kilka miesięcy, zmagając się z własną pamięcią, przełamując trudne sytuacje, trenując samodyscyplinę i odpowiedzialność za swoje dzieło.

Oprócz członków Domu pod Fontanną w przygotowaniu spektaklu uczestniczyli kieleccy aktorzy, muzycy, plastycy oraz adepci Studia Teatralno-Muzycznego Jazz-Club.

Kielecki Dom pod Fontanną powstał w styczniu. Jest przeznaczony dla osób, które doświadczyły problemów zdrowia psychicznego. Jego celem jest przygotowanie członków Domu do powrotu do życia społecznego i podjęcia pracy zawodowej. Projekt jest realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

Pierwszy Dom pod Fontanną powstał w 1948 roku w Nowym Jorku, kiedy grupa byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych postanowiła powołać do życia wspólnotę. Nazwę przyjął od tryskającej w pobliżu fontanny. Dziś na świecie jest blisko 400 domów nawiązujących swym programem do podjętej wówczas idei partnerskiego członkostwa. Ich działalność nastawiona jest na tworzenie warunków sprzyjających społecznemu i finansowemu usamodzielnianiu się członków, włącznie z uzyskaniem satysfakcjonującego zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

d3icxlf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icxlf