Trwa ładowanie...
krystyna janda
20-01-2012 12:27

Premiera "Seksu dla opornych" w reżyserii Krystyny Jandy

Spektakl "Seks dla opornych" kanadyjskiej dramatopisarki Michele Riml pokaże w piątek Teatr Wybrzeże na Scenie Kameralnej w Sopocie. To pierwsza sztuka tej autorki wystawiona na polskiej scenie teatralnej. Przedstawienie reżyseruje Krystyna Janda.

Premiera "Seksu dla opornych" w reżyserii Krystyny JandyŹródło: "__wlasne
dji5jv9
dji5jv9

Spektakl Seks dla opornych kanadyjskiej dramatopisarki Michele Riml pokaże w piątek Teatr Wybrzeże na Scenie Kameralnej w Sopocie. To pierwsza sztuka tej autorki wystawiona na polskiej scenie teatralnej. Przedstawienie reżyseruje Krystyna Janda. Spektakl jest koprodukcją Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polonia w Warszawie. W stolicy "Seks dla opornych" pokazany zostanie po raz pierwszy 12 lutego.

Do współpracy artystycznej obu scen doszło z inicjatywy Teatru Wybrzeże w Gdańsku - poinformował PAP jego rzecznik prasowy Grzegorz Kwiatkowski.

Zdaniem Krystyny Jandy dzieło kanadyjskiej autorki "to gorzki, ale zabawny tekst".

"Małżeństwo z niemal trzydziestoletnim stażem, architekt i jego żona, całe życie zajmująca się domem i dziećmi, to przeciętni inteligenci, którzy nigdy nie pozwolili sobie na żadne szaleństwo. Wiedli dotąd raczej banalne, pracowite, ale spokojne życie, ale teraz zapragnęli jakoś ożywić swój związek, obudzić dawne emocje" - wyjaśniła reżyserka.

dji5jv9

Karol i Barbara postanawiają uciec z domu i spędzić weekend w najmodniejszym hotelu, zabierając ze sobą praktyczny poradnik małżeński.

"Będzie burzliwie i dramatycznie, wzajemne pretensje i urazy zaprowadzą ich niemal do ostatecznego zerwania, poradnikowe recepty dostarczą zdecydowanie groteskowych przeżyć, narażając na zawstydzenie raczej niż powrót wielkich namiętności. Ale też doświadczenie to pozwoli im docenić wartość codziennej, może szarej, ale nieodzownej bliskości i przywiązania, zaufania i poczucia bezpieczeństwa" - podkreśliła Janda.

* W przedstawieniu występują Dorota Kolak i Mirosław Baka. Scenografię przygotował Maciej Maria Putowski. Tekst przetłumaczyła Hanna Szczerkowska.*

Oryginalna sztuka Riml Sexy laundry miała swoją premierę teatralną w 2002 r. w Vancouver.

Michele Riml urodziła się w 1967 r. Jest absolwentką Simon Fraser University. Jej sztuki były wystawiane na wielu scenach Kanady i Stanów Zjednoczonych. Autorka jest laureatką festiwalu Sydney Risk 2005. Trzy lata później była nominowana do Siminovitch Prize, prestiżowej nagrody przyznawanej najwybitniejszym kanadyjskim twórcom teatralnym.

dji5jv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji5jv9