Kryzys małżeństwa i kryzys wiary - elementy najbardziej charakterystyczne dla twórczości Ingmara Bergmana - zawierają „Rozmowy poufne”, których prapremiera światowa odbędzie się w sobotę na Scenie Miniatura krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego.
- Uzyskaliśmy zgodę nie tylko do wystawienia Bergmana, ale do adaptacji scenicznej. To co my pokażemy w najbliższą sobotę jest prapremierą światową. Ten tekst nie był nigdy wystawiany na deskach teatralnych. On był pokazywany, ale w wersji telewizyjnej w 1996 roku - powiedziała Anna Burzyńska, kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Według reżyserki spektaklu (która odpowiada także za opracowanie tekstu, muzyczne i wspólnie z Anną Sekułą za scenografię), ta powieść zawiera w sobie wszystkie najważniejsze tematy bergmanowskie, te które doskonale znamy z jego najważniejszych filmów. Mamy do czynienia z ulubionym tematem Bergmana tj. kryzysem małżeństwa. Mamy przedstawioną sytuację kobiety, która zdradza swojego męża i staje przed koniecznością wyjawienia mu prawdy. Można powiedzieć, że tematem spektaklu jest to, co czyni prawda, ten moment przełomowy w życiu, kiedy ten krok - powiedzenie prawdy - zauważa na całym dalszym życiu.
Iwona Kempa (która pełni też funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Wiliama Horzycy w Toruniu) przypomniała, że główna bohaterka przedstawienia - Anna - jest wzorowana na postaci matki Bergmana. Gra ją Dominika Bednarczyk. W postać Henryka wcielił się Sławomir Maciejewski, który występuje w Krakowie gościnnie (na co dzień jest aktorem Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu). Krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć Tomasza Augustynowicza (w roli Tomasa), który od września pracuje w teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Ingmar Bergman był jednym z najwybitniejszych twórców światowego kina, niekwestionowanym mistrzem psychologizmu filmowego, nieustannie wykorzystującym w swoich dziełach wątki autobiograficzne (zmarł w 2007 roku). Początki jego kariery sięgają 1944 r., kiedy to zadebiutował jako scenarzysta „Skandalu” Alfa Sjoeberga. Przez ponad 50 lat pracy twórczej wyreżyserował 57 filmów (w większości według własnych scenariuszy) oraz 26 słuchowisk radiowych, wystawił ponad 140 spektakli.