Trwa ładowanie...

Premiera Powrotu do domu Pintera

Premiera Powrotu do domu PinteraŹródło: Inne
d2z2j52
d2z2j52

Historię londyńskiej rodziny i niezdrowych stosunków w niej panujących opowiada przygotowana we wrocławskim Teatrze Współczesnym sztuka Powrót do domu Harolda Pintera .

Premiera reżyserowanego przez Artura Urbańskiego spektaklu odbędzie się w piątek wieczorem. Wcześniej, na Scenie na strychu wrocławskiego Teatru Współczesnego, odbyła się próba medialna spektaklu.

Historia rodziny w Powrocie do domu przedstawiona jest od chwili, gdy do domu rodzinnego, po 6 latach nieobecności, wraca z Ameryki najstarszy syn - Teddy, grany przez Macieja Tomaszewskiego. Jednak większe niż Teddy zainteresowanie domowników wzbudza jego żona - Ruth, w tej roli występuje Renata Kościelniak. Jak powiedział PAP Urbański, powrót to podstawa akcji, a cała reszta to komplikacje, które z tego wynikają.

Powrót do domu Pintera , który w 2005 r. został laureatem Literackiej Nagrody Nobla, opowiada m.in. o problemach w relacjach rodzinnych. Właśnie taka głęboka i mocno wyeksponowana choroba szczególnie zainteresowała reżysera. Jak powiedział Urbański, opisywaną w dramacie niemal patologią rodziny jest obcość w stosunku do siebie i nieumiejętność komunikacji, także szeroko rozumiany egoizm.

Zainteresowała mnie też relacja kobiety i mężczyzny w ogóle. Jest to temat a propos dzisiejszych czasów i mocnych ruchów społecznych kobiet. Chodzi mi o styl życia i pewne poczucie wolności, nieograniczoności, manifestację niezależności. W tym dramacie to trochę tak przebiega, że kobieta, która pojawia się w obcym domu, dosyć szybko podporządkowuje sobie wszystko i wygrywa z tymi mężczyznami, którzy chcą ją upodlić - mówił reżyser.

d2z2j52

Spektakl skierowany jest do widzów od 16. roku życia. Na scenie pojawią się m.in. Zdzisław Kuźniar, Piotr Łukaszczyk, Marek Kocot i Zbigniew Górski. Premierę poprzedziła projekcja angielskiego filmu dokumentalnego Harrego Burtona Pracując z Pinterem oraz spotkanie z poetą, teatrologiem i znawcą twórczości Pintera , Bolesławem Taborskim.

Artur Urbański ukończył Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii PWSFTiT w Łodzi. Za reżyserię filmu Belissima otrzymał m.in. nagrody: FPFF w Gdyni za debiut reżyserski (2001) oraz Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Wenecji (2002). Reżyserował spektakle teatru TV (Gwiazda sezonu 1998) oraz dokumenty i reportaże (m.in.: Henryk szuka kobiety 1996).

d2z2j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj