Trwa ładowanie...
opera
17 listopada 2015, 11:18

Premiera opery ''Król Roger'' na scenie Opery Krakowskiej

W piątek, 13 listopada 2015 roku widzowie mogli podziwiać dzieło Szymanowskiego z Mariuszem Kwietniem w partii Rogera na deskach Opery Krakowskiej. Na premierę „Króla Rogera”, opery która zaistniała już na najbardziej znaczących scenach świata, krakowscy melomani czekali z wielką niecierpliwością. Spektakle premierowe zostały znakomicie przyjęte przez widzów, którzy nagrodzili artystów owacją na stojąco.

Premiera opery ''Król Roger'' na scenie Opery KrakowskiejŹródło: fot. Marek Grotowski
d1nbmm4
d1nbmm4

W piątek, 13 listopada 2015 roku widzowie mogli podziwiać dzieło Szymanowskiego z Mariuszem Kwietniem w partii Rogera na deskach Opery Krakowskiej. Na premierę „Króla Rogera”, opery która zaistniała już na najbardziej znaczących scenach świata, krakowscy melomani czekali z wielką niecierpliwością. Spektakle premierowe zostały znakomicie przyjęte przez widzów, którzy nagrodzili artystów owacją na stojąco.

Spektakl został zrealizowany w ramach prezentacji polskiej twórczości operowej w roku obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, podobnie jak towarzysząca premierze wystawa pt. „Szymanowski w Operze Krakowskiej”.

Na zdj. Mariusz Kwiecień

(img|609533|center)

Przedstawienie wyreżyserował Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, scenografię zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy Michał Znaniecki. W partiach solowych wystąpili: Mariusz Kwiecień, Mariusz Godlewski (Roger), Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy, Adam Zdunikowski (Pasterz), Vasyl Grokholskyi, Adam Sobierajski (Edrisi), Przemysław Firek, Jacek Ozimkowski (Arcykapłan), Monika Korybalska (Diakonisa). Orkiestrę, Chór, Chór Dziecięcy oraz Balet Opery Krakowskiej poprowadził Łukasz Borowicz.

d1nbmm4

Po piątkowym spektaklu premierowym, podczas tradycyjnego spotkania przy lampce wina, Mariusz Kwiecień odebrał z rąk prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Jana Popisa statuetkę „Orfeusz 2013”. Artysta został wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki operowej, które w sposób tak znaczący umacniają prestiż polskich artystów muzyków na scenach operowych świata.

Gratulując realizatorom i wykonawcom wspaniałej inscenizacji „Króla Rogera”, Jan Popis wyraził swoje wielkie uznanie dla kreacji, jaką stworzył Mariusz Kwiecień. Zaznaczył, że przyznawana od 1964 roku nagroda „Orfeusz”, to prestiżowe wyróżnienie, a jej laureaci stanowią plejadę wybitnych osobowości polskiego świata muzycznego.

Na zdj. Iwona Socha i Mariusz Godlewski

(img|609534|center)

d1nbmm4

Podczas uroczystości Dyrektor Bogusław Nowak wręczył Zofii Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, trzydziestą trzecią Batutę Opery Krakowskiej. Jak zaznaczył, Zofia Gołubiew jest osobą szczególnie ważną dla teatru przy Lubicz 48, obecną na niemal wszystkich premierach i wielu spektaklach. Jej opinie i krytyka kreują operę dla polskiej kultury i są niezwykle cenne dla środowiska Opery Krakowskiej. Przypomnijmy, że tradycja przyznawania Batut Opery Krakowskiej kultywowana jest od momentu otwarcia nowego gmachu Opery w 2008 roku.

Wśród gości na premierowym spektaklu znaleźli się przedstawiciele świata sztuki, kultury
i mediów, wśród nich artyści m.in. Teresa Żylis-Gara, wybitna sopranistka związana z Operą Krakowską, a także aktorka Agata Trzebuchowska, odtwórczyni tytułowej roli w filmie „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Kolejne spektakle „Króla Rogera” odbędą się 17 i 18 listopada 2015.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj