Sztuk臋 Oleanna ameryka艅skiego dramatopisarza Davida Mameta wystawi zesp贸艂 warszawskiego Teatru Ochoty. Premiera w re偶yserii Zdzis艂awa Wardejna odb臋dzie si臋 23 stycznia. G艂贸wne role zagraj膮 Katarzyna Michalska i Cezary Morawski.
Wardejn wyja艣ni艂 na wtorkowym spotkaniu w teatrze, 偶e sztuka Mameta oparta jest na autentycznych wydarzeniach, kt贸re doprowadzi艂y pewnego profesora do d艂ugoletniego procesu. To psychologiczna sztuka o tym, jak cz艂owiek za wszelk膮 cen臋 usi艂uje awansowa膰. Nawet po trupach - doda艂 Wardejn.
Sztuka Mameta opowiada o perypetiach pewnego profesora ze studentk膮, kt贸ra ma problem z zaliczeniem roku i oskar偶a go o gwa艂t. Najpierw szanta偶uje profesora, by w ko艅cu z艂ama膰 jego karier臋 i zniszczy膰 偶ycie prywatne - a wszystko to robi w imi臋 wolno艣ci jednostki. W艂adze uczelni i s膮d uznaj膮 bowiem fa艂szywe zeznania dziewczyny za prawd臋.
Re偶yser relacje dw贸jki g艂贸wnych bohater贸w por贸wna艂 do konfliktu Antygony z Kreonem. Antygona ma racj臋, ale za Kreonem stoi prawo - podsumowa艂.
W rozmowie z dziennikarzami, Wardejn odnosz膮c si臋 do tytu艂u dramatu powiedzia艂, 偶e Oleanna to norweska, ludowa piosenka o kobiecie, kt贸ra robi na szaro m臋偶czyzn臋.
Spektakl dotyka w pewnym sensie problemu wykszta艂cenia, kt贸re nie zawsze idzie w parze z cz艂owiecze艅stwem - powiedzia艂a odtw贸rczyni roli Caroll Katarzyna Michalska. - A w艂a艣nie problemem Caroll jest to, 偶e ona 艣wi臋cie wierzy w g艂oszone przez siebie teorie o potrzebie uko艅czenia studi贸w. I chce to zrobi膰 za wszelk膮 cen臋 - doda艂a.
Odtw贸rca roli profesora, Cezary Morawski opowiadaj膮c o swoim bohaterze, m贸wi艂, 偶e jest to bardzo dobry, mi艂y cz艂owiek, z otwart膮 g艂ow膮, kt贸ry ch臋tnie pomaga swoim studentom. Mog臋 o nim powiedzie膰 same dobre rzeczy. Niechc膮cy wpl膮ta艂 si臋 w histori臋, kt贸ra kompletnie skasowa艂a mu 偶ycie. Sztuka ko艅czy si臋 tym, 偶e on wie, 偶e przegra艂 偶ycie - podsumowa艂 Morawski.
David Mamet, w napisanej w 1994 roku sztuce - ukazuje pewnego rodzaju karykatur臋 wolno艣ci, aby w ten spos贸b wykpi膰 doprowadzon膮 do absurdu w Stanach Zjednoczonych, a gwarantowan膮 przez prawo, ochron臋 wolno艣ci i nietykalno艣ci osobistej.