Kobieta popełnia samobójstwo. Jej 18-letnia córka postanawia dowiedzieć się, co skłoniło matkę do takiego kroku. W tym celu odnajduje dawnego kochanka matki, dziś znanego pisarza, aby od niego uzyskać tę wiedzę, której szuka. Tajemnica, którą odkrywa, staje się jednak przyczyną tragedii.
W ten sposób kształtują się losy bohaterów książki Elżbiety Wojnarowskiej Niekochani. Ważkie problemy sąsiadują w tej historii z liryzmem i mateforą.
Historia znajomości tych dwojga ludzi pokazywana jest przez Wojnarowską z dwu punktów widzenia: z perspektywy kobiety oraz mężczyzny i jego dawnych dzienników.
Wojciech Ligęza określił powieść Elżbiety Wojnarowskiej mianem ukrytego moralitetu, który jest historią o niedostatecznej wrażliwości moralnej.
Elżbieta Wojnarowska jest poetką ( tomik Tyle we mnie kobiet z 1991 roku), powieściopisarką (Pajęczyna z 1999 roku), autorką sztuk teatralnych (Urodziny z 1995 roku, Kamienne gwiazdy z 1997 roku, Okularnica z 1998 roku, Zawróceni z 1998 roku). Otrzymała Nagrodę Fundacji Młodego Kina oraz "Dialogu", zajęła także I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley-Merrill.
Powieść Niekochani Elżbiety Wojnarowskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w serii Żyjemy inaczej - czujemy podobnie.
Powieść objęta jest patronatem madialnym Wirtualnej Polski.