Trwa ładowanie...

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” w paryskiej operze

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” w paryskiej operzeŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

W paryskiej operze odbędzie się w sobotę światowa premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”, opartego na sztuce Witolda Gombrowicza . Twórcą opery jest znany belgijski kompozytor Philippe Boesmans.

Spektakl o poddtytule „groteska liryczna w czterech aktach” jest wspólną produkcją francuskiej Opery Garnier i wiedeńskiego festiwalu Wiener Festwochen. Przez najbliższe dwa tygodnie będą go oglądali widzowie paryskiej Opery Garnier, a potem „Iwona...” zagości w Wiedniu i Brukseli.

Na scenie w Paryżu wystąpi gościnnie wiedeńska orkiestra Klangforum Wien, którą dyryguje Sylvain Cambreling. Reżyserem i współautorem libretta opery jest Francuz Luc Bondy, pracujący przez lata w Niemczech i uznawany za jednego z odkrywców Gombrowicza w krajach niemieckojęzycznych.

Jak mówi w wywiadach twórca opery Boesmans, od lat zaczytywał się w Gombrowiczu , jednak Iwonę, księżniczkę Burgunda poznał dopiero niedawno. Zafrapowała go atmosfera dramatu szekspirowskiego, przepojonego absurdem.

d1dwxqd

- Pomyślałem, że Iwona znakomicie pasuje do opery, gdyż jej postaci są archetypiczne - król despota, podstarzała królowa, zbuntowany, kapryśny książę czy cyniczny szambelan - powiedział.
Jego zdaniem, opowieść o brzydkiej i niemej Iwonie wybranej przez kaprys bogatego księcia, jest historią o podobieństwie dwóch skrajnych odczuć: wstrętu i pożądania. W warstwie muzycznej, według samego kompozytora, opera jest połączeniem bardzo różnych stylów, takich jak operetka wiedeńska i imitacja cygańskiej muzyki.

Urodzony w Belgii w 1936 roku, Philippe Boesmans skomponował dotychczas muzykę do kilku oper, m.in. „Julii” opartej na sztuce Augusta Strindberga czy „Zimową Opowieść” na motywach dramatu szekspirowskiego.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj