Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:37

Premiera „Cudów św. Mikołaja” w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty

Premiera „Cudów św. Mikołaja” w wykonaniu Scholi Teatru WęgajtyŹródło: Inne
dneafs8
dneafs8

Premierę „Miracula Sancti Nicolai”, czyli „Cudów św. Mikołaja”, w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty, będzie można obejrzeć w niedzielę w Olsztynie.

Podzielona na cztery akty sztuka rozegra się w Zamku, w Katedrze oraz na Starym Mieście. Przedstawienie powstało na podstawie XII-wiecznych francuskich dramatów.

Wystawienie „Cudów św. Mikołaja” w okresie karnawału, zdaniem twórców spektaklu, ma ścisły związek ze świątecznym, a także akademicko-ludowym charakterem dramatu.

Pieśni i części tekstów widzowie usłyszą w języku łacińskim, w jakim zostały zapisane w XII wieku w opactwie St. Benoit-sur-Loire we Francji. W zrozumieniu treści pomoże ślepy lirnik, spełniający m.in. zadanie lektora. Znana z przedstawień liturgicznych Schola Teatru Węgajty tym razem wyjdzie poza mury kościelne.

dneafs8

– Według źródeł historycznych dramat ten nie był częścią liturgii, jakkolwiek mógł odbywać się w przestrzeniach katedry. Dlatego też „Cuda” działy się będą na Zamku, w Rynku i w Katedrze. Spodziewać się też należy iście karnawałowych niespodzianek – zapowiedzieli autorzy występu.

Na „Miracula Sancti Nicolai” składa się cykl czterech dramatów średniowiecznych, opowiadających o cudach dokonanych przez św. Mikołaja i łaskach doznanych za jego wstawiennictwem. Pierwszy dramat – „Tres Filiae” – opowiada o ojcu trzech córek, który nie mając pieniędzy na posag nie może wydać dziewcząt za mąż. Interwencja świętego chroni córki przed hańbą i nierządem. Drugi dramat – „Tres clerici” – to z kolei historia trzech klerków; wędrownych studentów, którzy nocą w gospodzie zostali zamordowani i obrabowani, a następnie za przyczyną świętego wrócili do życia. Następnym obrazem jest „Iconia Sancti Nicolai”. Pokazuje historię Żyda, który skrycie czcił św. Mikołaja, jako strażnika swoich dóbr i gdy został obrabowany otrzymał od niego pomoc. Spektakl kończy „Filus Getronis” – opowieść o chłopcu porwanym przez pogańskiego króla. Po roku niewoli, w sposób cudowny, dziecko wraca do rodziców.

Pierwowzory tych legend dotarły do Europy Zachodniej z Bizancjum przed 1087 r., gdy normańscy kupcy wykradli relikwie świętego i przenieśli je do miasta Bari, co dało początek kultu św. Mikołaja.

Święty Mikołaj był biskupem Miry Licejskiej w Azji mniejszej (dziś miejscowość ta, pod nazwą Demre, znajduje się na terenie Turcji). Już za życia św. Mikołaj zasłynął jako dobroczyńca, patron żeglarzy, macierzyństwa, opiekun sierot i panien oraz wspomożyciel niesłusznie oskarżonych.

dneafs8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dneafs8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj