Trwa ładowanie...

Premiera „Balladyny” na 200. rocznicę urodzin Słowackiego

Premiera „Balladyny” na 200. rocznicę urodzin SłowackiegoŹródło: Inne
d1wr6n6
d1wr6n6

Prapremiera „Balladyny” w reż. Dariusza Zawiślaka oraz literacka msza św. to główne elementy uroczystości 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego odbywających się we Wrocławiu.

Zdjęcia do filmu na podstawie dramatu Słowackiego zakończyły się w 2009 r. Obraz był realizowany w Warszawie i Nowym Yorku. W rolę sióstr bliźniaczek - Bally i Ally - wcieliła się Sonia Bohosiewicz, Kirka zagrał Mirosław Baka, a Chrisa Rafał Cieszyński. W produkcji pojawiła się również znana amerykańska aktorka Faye Dunaway, która zagrała terapeutkę.

Akcja filmu toczy się w Nowym Yorku. Bally morduje swoją siostrę bliźniaczkę Ally, by zdobyć Kirka. Wkrótce potem wychodzi za niego za mąż. Pierwsza zbrodnia Bally pociąga następne, gnie jej mąż, a potem kochanek.

Reżyser i jednocześnie scenarzysta „Balladyny” Dariusz Zawiślak podkreślił, że trudno było zmierzyć się z dramatem Słowackiego.
- Trudność ta polega na tym, że nie jest nam dane żyć w świecie, w którym żył poeta, ale możemy wyciągnąć pewne wnioski, jak problematyka przedstawiona w Balladynie mogłaby wyglądać dziś - tłumaczył reżyser.

d1wr6n6

Zastrzegł, że jego film nie jest odzwierciedlaniem pierwowzoru dramatu Słowackiego .
- Jest to raczej moja impresja, w której pokazuję problemy kobiety dążącej do władzy. Film może być również ostrzeżeniem dla polityków, że jeśli doszło się do władzy w krwawy sposób, to nie można jej sprawiedliwie sprawować - mówił Zawiślak.

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin wieszcza w piątek we Wrocławiu posadzono w Parku Juliusza Słowackiego pamiątkowe drzewo, a pod pomnikiem poety złożono kwiaty.
- Drzewo - 10-letnia lipa, nosi imię wieszcza. Liczymy, że kolejne pokolenia, za dwieście, trzysta lat, będą pod nim stały składając, tak jak my dzisiaj, kwiaty pod pomnikiem Słowackiego - powiedziała znana wrocławska dziennikarka Wanda Ziembicka, która organizuje obchody rocznicy urodzin wieszcza.

W piątkowy wieczór w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu odbędzie się również literacka msza św.
- Podczas mszy będą recytowane i śpiewane teksty literackie Słowackiegododała Ziembicka.

d1wr6n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wr6n6