Trwa ładowanie...
wojna
23 kwietnia 2010, 13:27

Premiera Autopsji Roberta McLiama Wilsona

Premiera Autopsji Roberta McLiama WilsonaŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Właśnie ukazuje się w Polsce kolejna powieść Roberta McLiama Wilsona, _Autopsja_.

Chociaż Wilson jest w Polsce rozpoznawany (goscił w 2003 roku w naszym kraju i wziął udział w czacie WP ), jego wcześniejsze książki sprzedały się łącznie w ponad 65 tysiącach egzemplarzy, warto przypomnieć kilka faktów związanych z pisarzem. Autor pochodzi z Belfastu. Tam się urodził i tam nadal mieszka. Przed pewien czas studiował literaturę angielską w Cambridge, studia jednak porzucił, by zająć się literaturą bardziej praktycznie. Owocem tego była debiutancka powieść Ripley Bogle (1989, polskie wydanie 2003).

Zaułek łgarza: tytułowe łgarstwo jest jednym z głównych tematów powieści. Kłamstwo – szczególnie w Irlandii Północnej – jest wszechobecne: z uwagi na polityczne zawirowania, manipulację i pogardę dla prawdziwego znaczenia słów. W tym nurcie zanurzony jest główny bohater. Życie zmusza go bowiem do tego – od swych narodzin jest niechciany. Także jako narrator... Jest banitą, outsiderem, wyrzutkiem – opuszcza swe rodzinne strony, by udać się do Londynu – i z tej perspektywy opowiada losy swoje wpisane w pejzaż pięknej Irlandii.

Druga powieść Wilsona (która w Polsce ukazał się przed debiutancką powieścią Zaułek Łgarza) – Ulica marzycieli – bardzo szybko została dostrzeżona przez czytelników i dziennikarzy. Przez 16 tygodni nie schodziła list bestsellerów. Wilson – jak przyznał się w wywiadach – zawsze pragnął napisać powieść o swoim rodzinnym mieście. Przewodnikiem po Belfaście uczynił Jake’a Jacksona, swego rówieśnika, pogrążonego w depresji po odejściu kobiety. Jake żyje w tym mieście od zawsze, nigdy z niego nie wyjeżdżał. Spokojne życie przerywane jest walkami organizacji walczących o wolność dla Irlandii Północnej; Jake ma na temat tej wojny swoje zdanie – to nie polityka czy religia stoją u podstaw konfliktu, ale pieniądz i żądza posiadania. Wilson oszczędza jednak czytelnikom moralizatorstwa, a jego refleksja pełna jest bystrej obserwacji, humoru i osobistych tonów. Włóczęga po Belfaście jest zarazem poszukiwaniem miłości – jedynej wartości, która nadaje sens życiu.

Teraz przyszedł czas na kolejną polską premierę Wilsona. Autopsja opowiada o starym, umierającym Żydzie, którego życie czytelnik stopniowo poznaje: smutne dzieciństwo bez miłości, wojna, bezbarwne lata powojenne i miłość. Miłość jest wpisana w ciąg bolesnych doświadczeń, ponieważ główny bohater nie potrafi sobie z nią poradzić: jest zazdrosny o żonę, zaborczy, zaczyna bić ukochaną, która odchodzi od niego. Męczące życie, którego zapowiedź rychłego końca bohater wita z radością.

Ta powieść różni się od tego, do czego Wilson nas przyzwyczaił. Autopsja nie skrzy się erudycją, nie bije z niej młodość. W zamian za to pełna jest wyznań wstrząsających i osobistych.

Autopsja to druga z kolei powieść Wilsona, która w Polsce ukazuje się jako trzecia.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj