Trwa ładowanie...

Prawa autorskie po Jasienicy tylko dla jego córki

Prawa autorskie po Jasienicy tylko dla jego córkiŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Warszawski sąd przyznał prawa autorskie do książek Pawła Jasienicy wyłącznie jego córce. Syn drugiej żony znanego pisarza – która donosiła na niego jako agentka SB „Ewa” – ma w zamian zachować sobie książki po pisarzu.

Córka pisarza Ewa Beynar-Czeczott wytoczyła sprawę o tzw. dział spadku, nie chcąc, by pieniądze za wydawane książki trafiały do syna Neny O'Bretenny, która szkodziła jej ojcu. Spór uniemożliwia wydawanie książek pisarza.

Ewa Beynar-Czeczott powiedziała po decyzji sądu, że jest bardzo zadowolona z wyroku i że ma nadzieję, iż nie będzie się od niego odwoływał syn drugiej żony znanego pisarza.

Sprawę o dział spadku wytoczyła córka pisarza Ewa Beynar-Czeczott , która z akt Instytutu Pamięci Narodowej dowiedziała się, że druga żona jej ojca, Nena O'Bretenny była agentką SB. Wcześniej już Ewa Beynar-Czeczott była w sporze z jej synem Markiem, który nie chciał jej oddać (po śmierci matki w 1997 r.) mebli i liczącego ok. tysiąca pozycji księgozbioru po Pawle Jasienicy .

d2ui6s6

Paweł Jasienica (właściwie Leon Lech Beynar) autor m.in. znanych esejów historycznych: Polska Piastów, Polska Jagiellonów oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów urodził się w 1909 r. w Symbirsku nad Wołgą. Skończył historię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej, m.in. w kontynuującej walkę po 1945 r. 5. Wileńskiej Brygadzie AK, gdzie pełnił funkcję adiutanta Łupaszki, dowódcy brygady. Ranny, opuścił brygadę. W 1948 r. aresztowany przez UB; został wypuszczony na wolność dzięki interwencji szefa Pax-u Bolesława Piaseckiego, przez co uniknął losu większości kolegów z oddziału, skazanych na śmierć.

W PRL był prześladowany za sprzeciwianie się cenzurze i aktywną działalność w opozycji. Poparł otwarcie protest młodzieży akademickiej w 1968 r., co doprowadziło do zakazu publikacji jego prac. Usunięto go też ze Związku Literatów Polskich. Szef PZPR Władysław Gomułka powiedział wtedy publicznie, że w latach 40. śledztwo przeciw Pawle Jasienicy zostało umorzone z powodów, które są mu znane, co odebrano jako sugestię związków pisarza z UB. W tej atmosferze pisarz zmarł w 1970 r.

Córka Pawła Jasienicy zapowiedziała, że będzie chciała jak najszybciej doprowadzić do wydania wszystkich książek ojca – umowy wydawnicze będzie chciała podpisać zaraz po uprawomocnieniu wyroku sądu w tej sprawie.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj