Trwa ładowanie...

Prapremiera "Judyty" Hebbla w szczecińskim Teatrze Współczesnym

Prapremiera "Judyty" Hebbla w szczecińskim Teatrze WspółczesnymŹródło: Materiały prasowe
d200rx7
d200rx7

*Wystawienie sztuki "Judyta" XIX - wiecznego niemieckiego dramaturga Friedricha Hebbla w reżyserii Wojciecha Klemma przygotował szczeciński Teatr Współczesny. Prapremiera 8 stycznia. *

Niemiecki dramatopisarz Friedrich Hebbel, żyjący w latach 1813-1863 r. w Austrii w swoim dramacie przedstawił Judytę, jako kobietę rozdartą między wiarą, ojczyzną i poczuciem własnej godności. Aby zdobyć spokój duszy i ocalić swój kraj, musi popełnić morderstwo. Zdradza wszystko, w co wierzy, i porzuca swoją jedyną miłość. Jej otoczenie natomiast koncentruje się na symbolach wiary, pustych politycznych rozgrywkach i oczekiwaniu cudu, zamiast próbować zastanowić się, co naprawdę zagraża narodowi.

"Starotestamentowy wątek podjęty w XIX-wiecznym dramacie Hebbla stał się inspiracją do rozważań, jakie odzwierciedlenie ma historia Judyty we współczesnym świecie, zarówno w jej wymiarze indywidualnym, jak i społecznym" - powiedziała rzeczniczka Teatru Współczesnego Ewa Madruj.

"Z perspektywy czasu teksty Hebbla - twórcy niedocenianego w XIX wieku - można uznać za prekursorskie dla współczesnego niemieckiego dramatu" - dodała.

Reżyser spektaklu Wojciech Klemm urodził się w Warszawie i w 1985 r. wyjechał do Niemiec. Po ukończeniu wydziału reżyserii Hochschule fuer Schauspielkunst "Ernst Busch" pracował, jako asystent reżysera i reżyser w teatrach w Austrii i Niemczech.

d200rx7

Tłumaczył polskie teksty literackie na język niemiecki.

W Polsce pracuje od 2005 r. Reżyserował m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Powszechnym w Warszawie. Klemm reżyseruje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, w Tel Awiwie oraz Niemczech. W sezonie 2010/11 będzie pracował m.in. w Getyndze i Berlinie.

Rolę Judyty powierzył gościnnie aktorce Teatru Współczesnego we Wrocławiu Marcie Malikowskiej-Szymkiewicz.

Prapremiera "Judyty" w szczecińskim Teatrze Współczesnym odbędzie się w 8 stycznia.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d200rx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200rx7